Czy warto inwestować w olej syntetyczny?

9 grudzień 2015

Każdy kierowca samochodu powinien wiedzieć, jak ważną rolę odgrywa olej silnikowy. Jeśli chodzi o poprawne działanie podzespołów maszyny, olej jest kluczowym czynnikiem. W końcu to on odpowiada za nasmarowanie wszystkich części i chroni je przez zatarciem. Jednak czy olej syntetyczny lepiej spełnia tę rolę od produktów konwencjonalnych?

Tradycyjny olej samochodowy, tak zwany konwencjonalny pochodzi z ziemi, a dokładniej złóż ropy naftowej. Platformy wiertnicze wydobywają ten surowiec z głębi ziemi, a następnie dostarczają go do ośrodków, w których ropa jest rafinowana, czyli oczyszczana w wysokiej temperaturze. W ten sposób otrzymujemy wiele różnych produktów, w tym też olej silnikowy. Natomiast olej syntetyczny jest w pełni produkowany ze związków chemicznych w laboratoriach. Nie jest to nowa technologia, powstała w Niemczech podczas II wojny światowej. Obecnie ten rodzaj oleju jest wytwarzany z metanu, tlenku węgla oraz dwutlenku węgla.

Kiedy przychodzi pora na wymianę oleju w silniku, konieczne jest podjęcie ważnej decyzji: konwencjonalny czy syntetyczny? Patrząc na półki sklepowe, od razu rzuca się w oczy cena. Olej syntetyczny potrafi być ponad 2 razy drożdży od standardowego, jednak warto przemyśleć, czy taki wybór nie będzie korzystniejszy dla auta.

Przypominając sobie sposób pozyskania olejów konwencjonalnych można odnieść wrażenie, że zwykłe rafinowanie nie usunie wszystkich zanieczyszczeń. Jest to całkiem słuszne spostrzeżenie, ponieważ ropa naftowa zawiera wiele naturalnie występujących związków, takich jak siarka i parafiny, które nie są usuwane pod wpływem wysokiej temperatury. Takie zanieczyszczenia powodują, że olej silnikowy szybciej się utlenia, a w efekcie spala, zostawiając osad na ściankach. Taka sytuacja może przyczyniać się do zmniejszenia wydajności silnika, a w najgorszej sytuacji, do jego uszkodzenia. Dlatego tak istotne jest regularne kontrolowanie stanu oleju i jego wymiana. Jeśli chodzi o skład, to łańcuchy węglowodorowe oleju nie są jednorodne, co wpływa na ich nietrwałość w wysokich temperaturach. To także wpływa na szybkie utlenianie płynu.

Olej pozyskiwany w warunkach laboratoryjnych jest pozbawiony wszelkich zanieczyszczeń. Czyli w tym wypadku nie dochodzi do osadzania się żadnych zbędnych substancji na ściankach silnika. Dodatkowo, wypracowane przez chemików łańcuchy węglowodorowe są niemalże jednorodne, co oznacza, że olej jest znacznie mniej podatny na utlenianie. Dzięki tym właściwościom, olej syntetyczny, niezależnie od temperatur i warunków atmosferycznych, zachowuje wszystkie swoje właściwości.

Olej syntetyczny, nie tylko lepiej działa w ekstremalnych warunkach, ale także jest bardziej ekologiczny. Dzięki pozyskiwaniu go ze związków chemicznych, nie cierpią na tym złoża ropy naftowej. Mimo tego, że kosztuje więcej od standardowych zamienników, to zależnie od producenta, starcza nawet na 2-3 razy dłużej. Przy następnej wymianie oleju, warto się zastanowić, czy ten jednorazowy wydatek na olej syntetyczny nie zwróci się w przyszłości.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+