Jazda przyjazna środowisku.

28 grudzień 2015

Prowadzenie auta nie zawsze musi się wiązać z nadmiernym zanieczyszczaniem powietrza. Samochody elektryczne, hybrydowe, czy w przyszłości wodorowe, ze względu na swoją budowę silnika, są mniej szkodliwe dla środowiska. Jednak kierowca każdego rodzaju samochodu może zredukować produkcję niebezpiecznych substancji. Oto kilka porad, które sprawią, że Wasz samochód stanie się nieco bardziej ekologiczny.

Styl jazdy

Przede wszystkim należy wiedzieć, że ilość spalin wydalanych przez samochód jest zależna od zużycia paliwa. Czyli, im więcej paliwa tym więcej zanieczyszczeń. Duże znaczenie ma sposób w jaki przyspieszamy i zwalniamy. Udowodniono, że stopniowe dodawanie gaz charakteryzuje się bardziej efektywną jazdą. Tak samo wygląda sprawa zmiany biegów i używania hamulca. Im płynniej wykonujemy manewry, tym wydajniej działa silnik, a przez co wydala mniej spalin. Jednak nie tylko styl naszej jazdy wpływa na stopień zużycia paliwa. Wszystko, co dodatkowo obciąża auto, wpływa na jego sposób poruszania się. Jeśli samochód jest cały załadowany, to silnik musi wykonać znacznie większą pracę, by wprowadzić koła w ruch. Dlatego warto zadbać o to, żeby pozbyć się z samochodu wszystkich zbędnych rzeczy, które nie przydają się w codziennej jeździe do pracy.

Omijanie korków

Zmorą każdego kierowcy są ciągnące się sznury samochodów podczas powrotu do domu. To nie tylko strata czasu, ale także pieniędzy. Ciągłe ruszanie i stawanie zużywa znacznie więcej paliwa niż ciągła jazda na optymalnym biegu. Jeżeli jest możliwość, to należy zawsze wybierać objazdy, jednak kiedy już stoicie w korku, to nie siedźcie na zderzaku osoby przed wami, tylko zachowujcie odległość, która pozwoli wam powoli poruszać się do przodu. Ciągłe poruszanie się samochodu, korzystniej wpływa na pracę silnika oraz na jego pobór paliwa.

Dodatkowe wyposażenie

Nowoczesne samochody są obecnie wyposażone w szereg udoskonaleń, które mają uprzyjemnić jazdę kierowcy. Podgrzewane siedzenia, system automatycznego parkowania czy obraz z kamery wspomagający parkowanie - każde dodatkowe urządzenie obciąża silnik i powoduje nadmierne spalanie paliwa. Najwięcej energii potrzebuje klimatyzacja i ogrzewanie, więc warto pamiętać o ich wyłączeniu jeśli nie są potrzebne.

Regularny przegląd samochodu

To, jak samochód będzie się sprawował, w dużej mierze zależy od tego, jak o niego zadbamy. Koniecznie trzeba pilnować stanu wszystkich płynów w aucie, co ma szczególny wpływ na sprawność wszystkich podzespołów. Oprócz tego, ważna jest kondycja opon. Tylko dobrze napompowane sprawią, że spalanie paliwa będzie jak najbardziej efektywne. Jeżdżąc na flaku, nie dość, że opony szybciej się zużywają, to jeszcze tarcie z podłożem jest znacznie większe.

Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na samochód w pełni elektryczny, który nie produkuje zanieczyszczeń, jednak każdy może swoim stylem jazdy chociaż trochę zminimalizować swój szkodliwy wpływ na środowisko. Stosując się to powyższych porad, nie tylko ekolodzy będą Wam wdzięczni, ale również Wasz portfel, ponieważ te wszystkie zabiegi prowadzą do oszczędności.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+