Samochody hybrydowe. Zalety i wady.

24 czerwiec 2014

Podobno przyszłość należy do nich, ale dziś wciąż są jeszcze rzadkością na naszych drogach. Producenci powoli się do nich przekonują, ale nie idzie to w parze z popytem. A jednak, gdy już o nich mówimy to pojawia się najczęściej zachwyt – samochody hybrydowe. Przyszłość motoryzacji, a może tylko rozdmuchany PR?

 

Na początek krótka definicja, która pomoże zrozumieć istotę sprawy dla laika – hybryda to   połączenie dwóch rodzajów zasilania w jednym pojeździe. Najczęściej hybrydą nazywamy samochody z silnikiem spalinowym i elektrycznym. Co najistotniejsze silniki te mogą wykonywać swoją pracę w tym samym momencie lub na przemian, a uwarunkowane jest to potrzebami i ograniczeniami technologicznymi pojazdu. Najczęściej silnik elektryczny uruchamia się podczas ruszania natomiast spalinowy uruchamia się później. Istnieje jednak możliwość przełączania np. jazdy tylko na silniku elektrycznym choć taka jazda, choć w idealnej ciszy, relatywnie szybko się skończy bo wyczerpią się akumulatory.

Tego typu napęd jest często wykorzystywany w przypadków autobusów miejskich oraz coraz częściej w przypadku samochodów osobowych. Wśród tych ostatnich można wymienić chociażby, takie modele jak kultowa już Toyota Prius, Toyota Auris, Honda Insight, Lexus GS450h, Chevrolet Volt, czy Opel Ampera. Toyota Prius to pierwsze auto osobowe produkowane na skalę masową z napędem hybrydowym. Pierwszy model Prius'a zjechał z taśmy w 1997roku. Średnie zużycie paliwa wynosi około 4,5 l/100 km, co czyni auto oszczędnym, a to wydaje się być największą zaletą samochodów hybrydowych przy obecnych cenach benzyny.


Zalety hybryd  

Polak lubi ponarzekać, a jeśli już ma do tego konkretny powód to tym bardziej. Takim powodem często w naszym kraju wydają się być rosnące ceny paliw. Koszty transportu rosną, ceny na stacjach benzynowych przyprawiają o palpitacje serca. Racjonalnie myślący kierowca rozważający zakup samochodu używanego  zacznie liczyć swoje finanse aż w końcu pomyśli również o hybrydzie. Spalanie paliwa jest bezspornie największą zaletą aut hybrydowych – palą mało przez co codzienne podróżowanie jest tańsze. Obok wspomnianego spalania Toyoty Prius dla przykładu Honda Insight spala około 4,2 l./ 100 km. Oczywiście mówimy o autach sprawnych, rzetelnie serwisowanych.  Dla pewności  jednak, przed zakupem hybrydy, w szczególności sprowadzonej z zagranicy niezbędne są oględziny auta w towarzystwie doradcy motoryzacyjnego, który wie jak sprawdzić stan techniczny samochodu czy przeprowadzić badanie samochodu.  

Mniejsze spalanie niesie za sobą kolejną zaletę, jaką jest ekologia. Rachunek jest prosty – mniej pochłanianego paliwa, to jednocześnie mniej spalin emitowanych do atmosfery, a więc mniejsze zanieczyszczenie powietrza.

Nie bez znaczenia jest również podział w hybrydzie na silnik spalinowy i elektryczny. W praktyce ten drugi wykorzystujemy do ruszania podczas którego normalnie jest największe zużycie paliwa. Silnik elektryczny ładuje się sam podczas jazdy/hamowania. Dobrze działający napęd hybrydowy to zdecydowanie mniejszy hałas i pośrednio zwiększenie koncentracji kierowcy. Wbrew obiegowej opinii hybrydy są zdecydowanie bardziej dynamiczne czego dowodem są liczne modele marki Lexus np.  IS300h F Sport.

Ciekawostką jest fakt, że mieszkańcy niektórych miast Europy Zachodniej (np. Londynu) mogą cieszyć się z ulg przy opłatach za wjazd do centrum miasta pod warunkiem, że korzystając z auta o napędzie hybrydowym. W Polsce też coraz więcej miast przekonuje się do samochodów hybrydowych.  Władze Wrocławia czy Krakowa właścicielom takich samochodów wyznaczają specjalne bezpłatne miejsca parkingowe czy obniżają koszty rejestracji i obniżają wiele opłat stałych.

Wady hybryd

Wielu przyszłych użytkowników aut przed nabyciem samochodu z napędem hybrydowym chce wiedzieć jaka jest historia samochodu. Obowiązkowe jest więc sprawdzenie auta przed zakupem łącznie z komputerową diagnostyką samochodu. Ważne jest też sprawdzenie czy akumulatory były poddawane okresowym przeglądom – zgodnie z wymaganiami producenta.  W przypadku Toyot z napędem hybrydowym mają one 10 letnią gwarancje właśnie pod warunkiem corocznego przeglądu w ASO. Auta hybrydowe to jednak nie tylko same zalety. To również nieliczne, ale jednak wady. Pierwszą z nich jest niewątpliwie cena. O ile codzienne użytkowanie wydaje się być tanie ze względu na niskie spalanie, to inwestycja w tego typu auto może nas sporo kosztować. W praktyce oznacza to, że dziś auto hybrydowe jest „dobrem luksusowym” i niewielu z nas się na nie decyduje (w 2013 roku stanowiły mniej niż jeden procent sprzedanych samochodów).  Trend ten jednak się zmienia i w ciągu najbliższych paru lat ceny samochodów z napędem hybrydowym będą się zbliżać do tych z napędem konwencjonalnym (benzyna, diesel).

Auto hybrydowe to również nieznaczny ubytek przestrzeni użytkowej auta. Dzieje się tak ponieważ konieczne jest znalezienie miejsca na akumulatory. Dodatkowo rośnie ciężar samochodu. Pamiętajmy też, że dwa silniki to też podwójny problem przy naprawie a nadal mało popularna technologia zastosowana w tego typu autach dla wielu właścicieli warsztatów nieautoryzowanych znana jest jedynie z opowiastek, a nie praktyki. Dodać jednak trzeba, że koszty serwisowania w ASO hybrydy i samochodu z napędem benzynowym są porównywalne. Właśnie te argumenty oraz średnia cena nowego auta (około 70-140.000 zł) to dla wielu wystarczający „straszak” zniechęcający do hybryd.

Jaka jest przyszłość aut hybrydowych?

Lada moment teoretycznie każdy z nas będzie mógł wsiąść do hybrydowego Volvo, czy Land Rovera. Już teraz można wsiąść m.in. do hybrydowego Audi oraz BMW. Czy przełoży się to na silniejszy trend i modę? Szacuje się, że w 2017 r. hybrydy będą miały około 6. procentowy udział w sprzedaży w Europie, a w 2020 roku już ponad 25 proc. Dowiedz się również o wadach i zaletach instalacji gazowej klikając tutaj.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+