Najczęściej kradzione samochody na rynku

4 sierpień 2014

Czasy się zmieniają, ale z polskich ulic, parkingów i garaży wciąż niestety znikają auta. Część z nich kradziona jest na części i nigdy już oczywiście nie wraca do właściciela, inne udaje się odnaleźć i zwrócić właścicielowi. Jeszcze inne znajdują nowego gdzieś za wschodnią granicą. Dziś piszemy o tym, które auta są szczególnie narażone na kradzież, czyli o pojazdach z grupy wysokiego ryzyka.

Czasy, w których niemieccy kierowcy bali się wjechać do Polski i zostawić w naszym kraju auto już minęły, ale w kraju za Odrą wciąż ironicznie śmieszy i jednocześnie straszy Niemców znany kawał o polskich złodziejach i naszym kraju. Brzmi on mniej więcej tak: Chcesz jechać do Polski na wakacje? – Dobry pomysł! Twój samochód prawdopodobnie już tam jest.

I w latach 90. aut kradzionych w Polsce rocznie było około 70.000. To prawie 200 samochodów na dobę i około 8 na 60 minut. Dziś statystyki są o wiele mniejsze – szacuje się, że kradzież samochodów spadła w przeciągu około 20 lat o około 78%, co przekłada się na około 45 aut skradzionych na dobę i niecałe 2 na jedną godzinę. Mało? I tak, i nie. O skali kradzieży w latach 90. świadczy też fakt, że de facto zarejestrowanych aut w Polsce było wówczas o wiele mniej niż obecnie.

 


Najmniej w Europie, ale jednak

Prawdopodobieństwo kradzieży auta jest u nas zdecydowanie niższe niż w krajach uważanych powszechnie za bogate. Dziwne? Tak - tym bardziej, że 20 lat temu byliśmy „złodziejskim eldorado”. Dziś w Polsce prawdopodobieństwo kradzieży auta jest zdecydowanie niższe niż w krajach uważanych powszechnie za bogate. Najgorzej jest w Danii - ofiarą samochodowego złodzieja padł tam, co 241 obywatel. Niewiele lepiej jest w Szwecji. Tam średnio, co 257 mieszkaniec traci swój samochód w wyniku kradzieży. W Irlandii okradany jest, co 438 mieszkaniec, w Finlandii okradany jest co 446, a w Czechach co 763 mieszkaniec. Pierwsze miejsce pod względem "bezpieczeństwa" pojazdów zajęła Polska! W naszym kraju ofiarą złodzieja samochodów pada średnio, co 2303 obywatel! Nie oznacza to jednak, że jesteśmy w pełni bezpieczni, bo statystycznie w każdej nawet małej miejscowości może dojść do kradzieży samochodu.

 


Niemieckie auta ulubionymi

W 2013 roku 15.593 osoby nie zobaczyły auta w miejscu, w którym go zostawiły. Dokładnie tylu kradzieży dokonano w Polsce w ubiegłym roku. Dokładnie 10 lat temu (jak było 20 lat temu piszemy wyżej) odsetek tych aut wyniósł 48.963, a więc o prawie 70% więcej. Dobra praca policjantów dała konkretne rezultaty, ale wciąż są rzeczy do poprawienia.

Kupując używany samochód używany warto wiedzieć, jaka jest historia samochodu niezależnie od jego marki czy kraju pochodzenia – uchroni nas to przed zakupem samochodu kradzionego. Co nam grozi w przypadku takiej sytuacji można zobaczyć w naszym filmie Kupiłeś kradzione auto - sprawdź, co Cię czeka

W przypadku usług oferowanych przez Motoraportera do raportu wykonywanego przez doradcę samochodowego wykonującego oględziny auta sprawdzany jest również numer VIN  zweryfikowany następnie go w odpowiednich bazach. W celu dokładniejszego sprawdzenia auta niezbędna będzie również diagnostyka pojazdu zanim całość nie zakończy się szczęśliwie  umową kupna-sprzedaży auta. Wzór poprawnej umowy można pobrać tutaj.

Najczęściej z polskich ulic znikają Volkswagen Golf oraz Volkswagen Passat. Tuż za marką Volkswagen podatne na kradzieży są auta z czterema kółkami w logo – niemieckie Audi. Tutaj wyraźnie dominują trzy modele: kolejno A4, A6 i A3. Na szóstą pozycję pod względem konkretnych modeli i na trzecią pod względem konkretnych marek wskoczył Seat i jeden z najbardziej popularnych modeli w Polsce – Leon. W ubiegłym roku skradziono ich w Polsce 272. Za hiszpańskim autem uplasował się kolejny czyli  Volkswagen Touran. Miejsca 8, 9 i 10 zarezerwowano kolejno dla Hondy Civic, Forda Mondeo i Toyoty Corolli. W kontekście statystyk kradzieży konkretnych modeli obowiązuje jasna zasada – kradzione jest to, co najpopularniejsze. Owszem można ukraść ekskluzywnego Jaguara Type E z 1961, ale dla przestępcy liczy się szybki zysk, dlatego lepszą okazją będzie łup Golfa IV. Chyba, że kradzież jest realizowana pod konkretne zamówienie nabywcy.

 


Zabezpiecz się przed kradzieżą

Prawdopodobieństwo, że to Twoje auto padnie łupem złodziei jest nikłe, a będzie jeszcze mniejsze, jeśli będziesz miał odpowiednio zabezpieczony pojazd. I tak, jeśli złodziej nie posiada specjalistycznego sprzętu, to będzie omijał auta z immobilizerem, często przestępców zniechęca też blokada kierownicy lub skrzyni biegów, zachowajmy też zdrowy rozsądek – nie zostawiajmy w aucie w widocznym miejscu dobrego, służbowego telefonu, laptopa lub zapasowych kluczyków.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+