Lampy w samochodzie. Co warto o nich wiedzieć?

27 październik 2014

Trzymając się języka metafor można stwierdzić, że światła w samochodzie są jak oczy. To dzięki reflektorom widzimy drogę którą jedziemy. Często jednak nie dbamy o nie w ogóle lub dbamy źle na przykład przez złe ich ustawienie. Dzięki reflektorom jesteśmy widoczni dla innych  lub -  stwarzamy zagrożenie oślepiając innych współużytkowników dróg.

Z oczami jest podobnie. Są niezastąpione dla naszego wszechstronnego funkcjonowania, chociaż są osoby które mają źle dobrane okulary lub w ogóle ich nie noszą pomimo, że cierpią na wadę wzroku. Dlatego w aspekcie motoryzacyjnym również dużą wagę trzeba przyłożyć do oświetlenia zewnętrznego pojazdu.

Co warto wiedzieć

Laik powinien wiedzieć, że reflektory mają konkretny podział pod względem ich przeznaczenia. I tak wyróżniamy reflektory główne - są to najczęściej reflektory uniwersalne, czyli takie, dzięki którym pojazd ma zarówno światła mijania, jak i światła drogowe, reflektory przeciwmgłowe i reflektory dalekiego zasięgu (nie są obowiązkowe) oraz reflektory do jazdy dziennej. Te ostatnie, nazywane inaczej „światłami do jazdy dziennej” dostały zezwolenie na stosowanie pod naciskiem opinii społecznej od czasu wprowadzenia obowiązku jazdy z włączonymi światłami przez całą dobę.

Zastanawiasz się, co na to rzeczoznawca motoryzacyjny lub jak przebiegłoby badanie samochodu, czy też diagnostyka auta pod kątem sprawdzenia auta? Scenariusze są różne, ale jeśli planujesz zakup auta używanego, masz już upatrzoną „igłę” to musisz liczyć się z tym, że handlowiec – mówiąc delikatnie – będzie chciał na Tobie zarobić jak najwięcej. Sposobów jest mnóstwo – w kwestii lamp być może przełoży reflektory do auta, które Cię interesuje z samochodu mającego kierownicę po prawej stronie – „z anglika”. Jazda po polskich drogach z reflektorami od auta z terenu Wielkiej Brytanii jest szalenie niebezpieczne dla innych uczestników ruchu drogowego, a laik kupujący auto niekoniecznie rozpozna reflektory. Z pomocą może przyjść doradca samochodowy, który jest wyczulony na tego typu oszustwa. Zresztą z kwestią bezpieczeństwa związany jest również fakt odpowiedniego ustawienia reflektorów tak, aby nie oślepiały innych kierowców, a jednocześnie dawały dobre światło. Według prawa o ruchu drogowym i homologacjach aut, lewy reflektor powinien świecić prosto, a prawy, lekko w prawo, oświetlając pobocze.

Pytaj zanim podpiszesz

Przed Tobą jest już umowa kupna - sprzedaży samochodu (pisalismy o niej  tutaj >>)? Wzór leży gotowy do podpisu? Zanim zdecydujesz się na podpis poproś o czas do namysłu, bądź w kontakcie z doradcą motoryzacyjnym, wykonaj bardzo dokładne oględziny samochodu, pamiętaj o sprawdzeniu historii auta. Być może okaże się, że konieczna jest wymiana reflektorów samochodowych. Kupując reflektor na wymianę należy pamiętać, że musi on posiadać znak homologacji europejskiej (oznaczenie literą E na kloszu), czyli być dopuszczony do ruchu. Reflektor niehomologowany może być przyczyną oślepiania innych kierowców, a z pewnością spowoduje zatrzymanie dowodu rejestracyjnego w czasie kontroli policyjnej. Wymiana najprawdopodobniej będzie po stronie warsztatu, ale warto wiedzieć, że poziom trudności wymiany jest różny w zależności od modelu auta. Czasami wystarczy odkręcić kilka śrub mocujących reflektor i po prostu wyjąć go z otworu w nadwoziu samochodu. Czasami konieczny może być demontaż sąsiednich elementów, a w niektórych samochodach trzeba będzie zdemontować przedni zderzak, aby uzyskać dostęp do elementów mocujących reflektor. Cena usługi nie powinna przekroczyć 150 zł.

Warto wspomnieć o niedozwolonych przeróbkach i montowaniu w samochodach starszych, wyposażonych w oświetlenie halogenowe, lamp wyładowczych, popularnie zwanych ksenonami. Takie oświetlenie nie spełnia warunków homologacji jeśli montowane jest nieprofesjonalnie. Należy pamiętać, że do lampy wyładowczej należy zamontować klosz o idealnie płaskiej fakturze, reflektory muszą być wyposażone w system spryskiwaczy, który czyści powierzchnię reflektorów, a w zawieszeniu winny znaleźć się czujniki badające poziom wychylenia nadwozia i na bieżąco poziomujące reflektor względem drogi i obciążania pojazdu.

Część użytkowników aut decyduje się na renowację lamp w swoich pojazdach. Dotyczy to w szczególności samochodów które są wystawiane na sprzedaż. Inni z kolei dopatrują się słabych żarówek w swoich autach i kupują mocniejsze. Renowacja lamp pozwala odzyskać dawny blask, a to co do tej pory jest zmatowane, porysowane, a nawet pożółkłe może przejść do przeszłości. Klosze lamp odzyskają nie tylko swój fabryczny wygląd, ale i skuteczność, dzięki czemu poprawią widoczność oraz bezpieczeństwo kierowcy na drodze. Koszt takiej usługi oscyluje średnio w okolicy 120 zł za sztukę. Renowacja dokonywana jest za pomocą specjalistycznych preparatów.

Sprawdzenie auta przed zakupem może też dać nam odpowiedź, czy w pojeździe zamontowane są oryginalne żarówki, czy jedynie zamienniki oryginałów. Głosy są podzielone – nie brakuje zwolenników zamienników, znajdziemy też ich wielu krytyków. Zgoda jest co do jednego – zamienniki są tańsze. Pierwsze różnice pojawiają się w jakości – jedni twierdzą, że różnica nie jest aż tak widoczna, jak w przypadku oryginałów, inni twierdzą, że jest i to spora. Trudno znaleźć tu złoty środek. Warto pamiętać, że możemy zaoszczędzić kupując oryginalne żarówki (halogeny czy ksenony) niekoniecznie w ASO. Często różnica wynosi nawet 50% wartości żarówki w przypadku drogich i relatywnie nowych modeli aut.

Pamiętajmy, że reflektory to bardzo ważna część całości samochodu. Dokonując zakupu auta sprawdzaj go bardzo dokładnie, nie zapominając o oświetleniu. Sprawdzenie historii auta, czy też sprawdzenie auta przed zakupem daje nam odpowiedź na pytanie, czy kupujemy pojazd za jego faktyczną wartość, czy może przepłacamy. Sprawdzenie samochodu może też się odbyć przy współpracy z ekspertami Motoraportera. Wiemy jak sprawdzić samochód, nasze doradztwo przy zakupie auta z zadowoleniem przyjęło już wielu klientów.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+