Samochody 4x4 – moda czy potrzeba?

6 październik 2014

Na polskich drogach dominują auta osobowe. Jeździmy klasycznymi hatchbackami, sedanami lub autami kombi. Mamy też coupe i liftbacki, które są równie popularne. Wszystkie wymienione rodzaje aut występują także w wersjach z napędem 4x4. Co to właściwie jest i kiedy warto takie auto kupić?

Wiadomo – każdy kupujący auto zanim zdecyduje się na finalizację transakcji wykonuje oględziny samochodu oraz jazdy testowe. Jest to oczywiście punkt obowiązkowy również w autach z napędem na 4 koła. Inaczej 4x4 określa się, jako All Wheel Drive lub 4WD (four wheel drive, syncro, 4motion, xdrive, xd,quattro, Q4 - wszystkie te nazwy oznaczają to samo u różnych producentów). To oznaczenie napędu na wszystkie koła, a mówiąc jeszcze precyzyjniej - na wszystkie osie pojazdu (napęd przekazywany jest na 4 koła). Oczywiście w przypadku samochodów posiadających 4 koła i dwie osie.

Na początku w napęd na 4 koła wyposażane były wyłącznie samochody terenowe. W latach 80. XX wieku napęd tego typu pojawił się w samochodach sportowych. Obecnie napęd na wszystkie koła staje się coraz bardziej powszechny, głównie dzięki rosnącej popularności samochodów typu SUV. Pierwszym samochodem 4*4 było legendarne już Audi Quattro.

Auta z napędem 4x4

Dużym powodzeniem wśród aut z napędem na 4 koła cieszy się Skoda Yeti. Może to być nieco zaskakujące, ale prym wiedzie właśnie produkt z fabryki w Mlada Boleslav. Z wyższej półki cenowej dużym wzięciem cieszy się Range Rover Evoque oraz Audi A6 Allroad Quattro. Cenionym autem jest też Volvo XC70, KIA Sportgate, Toyota RAV4. Do grona aut z napędem 4x4 zaliczają się też popularne SUVy. Sam SUV to rodzaj samochodu, który łączy cechy miejskiego samochodu osobowego i terenowego. Innymi słowy można przyjąć, że to auto wielozadaniowe. SUV niekoniecznie – tak jak auto terenowe - radzi sobie w terenie, ale zawsze zapewnia wysoki komfort podróżowania.

Każdy z tych pojazdów posiada napęd na 4 koła, ale mechanizmy są różne. Pomocna jest tutaj wiedza dotyczącego tego, jaka jest historia samochodu, ale też ogólna lektura parametrów interesującego nas auta. W samochodzie z napędem na 4 koła znajdują się trzy mechanizmy różnicowe. Napęd z silnika przenoszony jest poprzez skrzynię biegów na centralny mechanizm różnicowy, a następnie na mechanizmy różnicowe przedniej i tylnej osi. Kształt takiego układu oczywiście zależy od tego gdzie i jak umiejscowiony jest silnik. Tego typu układ napędowy musi być wyposażony w specjalny centralny mechanizm różnicowy, w innym przypadku nie byłoby sensu stosowania napędu na 4 koła. Od tego, gdzie umiejscowiony jest silnik zależy też m.in. jaki dokładnie mamy mechanizm napędu.

4x4 – zasady używania

Każdy doradca samochodowy doskonale orientuje się, jakie są różnice w kwestii bezpieczeństwa jazdy przy użyciu auta na 4 koła, a przy standardowym napędzie, na przykład tylko na tył. Szybko też poczuje to każdy użytkownik auta, który przesiądzie się na samochód 4x4 pod warunkiem oczywiście, że auto jest sprawne. Aby zakupiony pojazd kupić w pełni sprawny warto wykonać oględziny samochodu a poprzez sprawdzenie stanu technicznego pojazdu rozwiać ewentualnie wszystkie pytania i wątpliwości jakie się pojawiły. Sprawdzenie historii samochodu, czy sprawdzenie auta przed zakupem to spokojniejszy sen nowego właściciela.

Napęd na 4 koła ma jedną, podstawową zaletę. Poprawia trakcję zwłaszcza na śliskiej nawierzchni i w terenie. Zwiększa jednak nieco koszty utrzymania samochodu. Do podkreślanych przez wszystkich użytkowników korzyści bezwzględnie można zaliczyć możliwość jazdy po "bezdrożach". Inny jest również komfort jazdy w zimie - zwłaszcza w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Tego typu pojazdy nawet na śliskiej lub oblodzonej drodze w dość łatwy sposób ruszają. Niestety nie są one wyjęte spod praw fizyki – po prostu pozwalają na trochę więcej. Auto z napędem 4x4 ma również wyższe niż w autach typu kombi czy hatchback zawieszenie. Większy prześwit pozwala śmiało pokonać wszystkie przeszkody na nieutwardzonych drogach dojazdowych. Parę centymetrów więcej może również zaoszczędzić kierowcy wielu wizyt w serwisie. Pęknięte opony, wykrzywione felgi, uszkodzone amortyzatory - dzięki wyższemu zawieszeniu można uniknąć wielu kłopotów i niepotrzebnych nerwów.

Kontrowersje związane z zakupem

Ograniczeniem jest cena. Decydując się na zakup tego typu auta należy dołożyć nawet kilka tysięcy więcej niż do analogicznych modeli z napędem na jedną oś. Wyższy jest także koszt utrzymania samochodu 4x4 – ten typ pojazdu to większa masa, a więc większe zużycie paliwa. Kupujmy, więc tego typu auta z głową – jeśli faktycznie jesteśmy pasjonatami pojazdów z napędem 4x4 lub mamy pewność, że będziemy korzystać z pojazdu w takich miejscach lub okolicznościach, gdzie standardowy pojazd może sobie nie poradzić. Pomocne może okazać się wsparcie rzeczoznawcy motoryzacyjnego, który da nam pewność, że nie przepłacimy dokonując przed zakupem diagnostyki auta.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+