Zadbaj o swój samochód przed zimą.

20 październik 2014

W naszym kraju kultowe już stało się powiedzenie, że „zima zaskoczyła drogowców”. O ile w dużej mierze chodzi o nieprzygotowanie dróg do najzimniejszej pory roku przez właścicieli jezdni, to też słowa te tyczą się kierowców, którzy często wraz z nadejściem pierwszych opadów śniegu i pierwszego mrozu budzą się z „ręką w nocniku”. Dziś o tym jak temu zaradzić.

Zima to ta pora roku za którą wielu kierowców nie przepada. Większe korki, dłuższy czas dotarcia do pracy, zasypane jezdnie, błoto pośniegowe, większe spalanie paliwa, a nawet problem z uruchomieniem silnika – to tylko kilka przykładów, które za jednym tchem wymieniłoby wielu kierowców. Jak uniknąć tego typu nieprzyjemności?

Przygotuj auto na zimę

Jest kilka istotnych punktów na które trzeba zwrócić uwagę. Potencjalny kupujący przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży samochodu może też zapytać właściciela, czy szykował auto na zimę lub zweryfikować to poprzez na przykład diagnostykę samochodową lub za pomocą oceny rzeczoznawcy samochodowego. A o samochód należy zadbać poprzez wykonanie kilku podstawowych czynności.

Sprawdź kondycję akumulatora

Przygotowania auta do zimy można rozpocząć właśnie od sprawdzenia stanu akumulatora i alternatora. Są kierowcy, którzy badanie akumulatora wykonują przy współpracy z zawodowym elektrykiem, który pomaga ocenić sprawność baterii pod obciążeniem i przewidzieć, jak się ona zachowa podczas dużych mrozów.

Płyń chłodniczy

Wraz z nadejściem zimowych miesięcy koniecznie sprawdź temperaturę zamarzania płynu i jeśli będzie taka potrzeba wymień go na nowy. Wielu ekspertów sugeruje, aby płyn w układzie osiągnął temperaturę krystalizacji -37° Celsjusza - to poziom pozwalający optymalnie zabezpieczyć silnik przed zbliżającą się zimą. Osoby kupujący auto używane powinny sprawdzić, czy żaden z płynów nie wycieka z auta. Konieczne do tego są oględziny samochodu. Fizyki niestety nie da się oszukać. Warto pamiętać, że płyn, którego temperatura krzepnięcia jest wyższa, zwiększa ryzyko zamarznięcia, a dodając do tego mechanikę płynów – ciesz zamarzając zwiększy swoją objętość, niszcząc przewody bądź zbiorniki, w których się znajduje. Efektem może być ich rozsadzenie.

Płyn do spryskiwaczy i wycieraczki

Jeśli wycieraczki podczas jesiennego deszczu rozmazują krople wody na szybie utrudniając nam widoczność to znak, że coś z nimi jest nie tak. Problem może nasilić się zimą. Odpowiedz sobie na pytanie, kiedy ostatnim razem je wymieniałeś? W naszych warunkach klimatycznych powinniśmy to robić raz na 12 – 18 miesięcy. Koniecznie, przed zimą należy wymienić płyn do spryskiwaczy na odporny na zamarzanie oznaczony przez producenta, jako zimowy. Jeśli posiadamy jeszcze letni płyn i zechcemy użyć spryskiwacza na mrozie, możemy doprowadzić do uszkodzenia pompy spryskiwacza, jak i przewodów doprowadzających płyn do dysz spryskiwaczy.

Opony zimowe

To chyba oczywiste – opony zimowe są obowiązkowe dla tych, którzy jeżdżą regularnie. Auto „lepiej zniesie” zimę, a my, jak i pasażerowie będziemy bardziej bezpieczni w czasie jazdy samochodem, który porusza się po zaśnieżonej powierzchni (o oponach już pisaliśmy. Zobacz tutaj >). Same opony zimowe to jednak nie wszystko. Pamiętaj o ciśnieniu w ogumieniu – te jest różne w zależności od modelu auta. Ciśnienie starajmy się sprawdzać w miarę regularnie. Zależy to między innym od tego jak obciążonym autem będziemy jeździć, czy jak dużo jeździmy. Sprawdzenia auta przed zakupem powinno też obejmować sprawdzenie stanu ogumienia.

Światła i hamulce

To powie każdy doradca samochodowy – obok świateł i hamulców nie można przejść obojętnie, a zimą trzeba im poświęcić więcej czasu niż zazwyczaj. Przed zimą należy sprawdzić stan rozkładu sił hamowania oraz rozkład sił na poszczególne koła. Należy też skontrolować poziom płynu hamulcowego oraz płynność pracy klocków w zaciskach hamulcowych. Ustawmy też prawidłowo światła – zimą z racji krótkich dni jest to szalenie istotne. Sprawdzenie oraz ewentualne ustawienia należy zlecić pracownikom dobrego warsztatu samochodowego. Przy tej okazji można też poprosić pracownika o ogólne sprawdzenie stanu technicznego samochodu.

Wnętrze auta

Przygotowanie auta na zimę obejmuje też to, co wewnątrz pojazdu. Przykładem jest zastosowanie dywaników gumowych. Taki dywanik, w przeciwieństwie do zwykłego, tekstylnego dywaniku, zatrzymuje wodę, którą zawsze wnosimy do auta w postaci śniegu na butach.
Sprawdzamy, szykujemy i inwestujemy w samochód przed zimą. Warto też wiedzieć, że auta benzynowe inaczej znoszą zimę niż diesle i auta z LPG. Auta zasilane gazem powinny przed zimą przejść ogólny przegląd instalacji jej regulację -  zimą zmienia się skład autogazu, zwiększa się udział propanu, a zmniejsza butanu. Dla porównania w samochodach z silnikiem benzynowym warto dodatkowo sprawdzić świece zapłonowe. Często są one zbyt długo eksploatowane, obrastają sadzą, co powoduje, że iskra jest słaba.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+