Najmniej usterkowe samochody 2014 roku

14 styczeń 2015

Gdyby zapytać 1000 potencjalnych użytkowników samochodów o to, jakie wymagania mają wobec własnych aut, większość odpowiedzi byłaby do przewidzenia...

 

Zapewne ponad 95% kierowców odpowiedziałaby, że oczekują pojazdu, który będzie oszczędny. Pod kątem owej oszczędności będzie się kryć przede wszystkim niskie spalanie benzyny, jak i niewielka ilość występujących awarii, czy też usterek. O ile są osoby, które preferują auta mocne, z dużym silnikiem i akceptują większe spalanie, to prawie wszyscy nie chcieliby, aby auto równie często, co w garażu, stało w warsztacie samochodowym. Bo usterkowe auto, to duże wydatki, niepotrzebne nerwy, jeżdżenie od jednego do drugiego warsztatu, strata czasu, przerzucenie się na komunikacją miejską, szukanie auta zastępczego. Nie ma zasady – może okazać się, że nawet bardzo dobrej klasy auto będzie usterkowe. Jest jednak pewna podstawa, aby stwierdzić, że dany model będzie mniej podatny na usterki niż inny. Potwierdzi to doradca samochodowy, czy też rzeczoznawca motoryzacyjny. Osoby, takie wykonują oględziny samochodów, wiedzą jak sprawdzić stan auta, jak ocenić stan technicznych samochodów.

Najmniej wadliwe pojazdy

O tym, jakie auta są najmniej wadliwe dowiemy się z raportu DEKRA. Firma działa nieprzerwanie od 1925 roku i zajmuje się badaniami technicznymi pojazdów.

Dane i wyniki zebrane przez DEKRA należy uznać za wiarygodne, pochodzą one z ponad 15 mln przeglądów okresowych, które zostały wykonane na stacjach diagnostycznych w Niemczech. To wystarczają ilość, aby uznać dane za rzetelne.

Aby jak najlepiej przedstawić wyniki, dane podzielono pod względem wieku pojazdu, jak i jego klasy. Okazuje się, że najlepsze są auta niemieckie i japońskie. Biorąc pod uwagę całościową ocenę najlepszym (tj. najmniej usterkowe) pojazdem w roku 2014 był Opel Meriva. Średni przebieg tych aut badanych przez DERA wynosił 29 tys. km., a drobne usterki wykryto tylko w 4 na 100 pojazdów (dokładniej 4,2%). Na pozostałych miejscach znajdują się, takie pojazdy jak Mazda 2, Toyota iQ, Porsche 911, BMW Z4, Audi Q5, Audi A3, Mercedes GLK, Toyota Avensis oraz Mazda 3. W żadnym z powyższych aut częstotliwość usterek nie przekroczyła 6%, a średni przebieg wynosił średnio około 40 tys. km. Warto zwrócić uwagę na Audi A3 – usterkowość wyniosła 5,6% przy średnim przebiegu 47 tys. km.

W najmniej usterkowych autach, nie ma żadnego pojazdu francuskiego. Na polskich drogach dość powszechne są auta z logo Renault, Peugeot, czy Citroen, jednak na próżno szukać tych modeli w rankingach małej awaryjności. Innym zaskoczeniem jest też brak Skody – co prawda marka należy do grupy Volkswagena, jednak w rankingu nie ma żadnego pojazdu z logiem Skody, a tych pojazdów w Polsce jest najwięcej.

Im starsze, tym gorsze

Analogia do wina nie będzie trafiona, bo auta im starsze tym bardziej podatne na usterki. Dobitnie pokazuje to ranking DEKRA z podziałem na przedział wiekowy aut. Powyżej wymienione auta są najmniej usterkowe w ogóle, jak i w kategorii pojazdów 2 – i 3 – letnich. Innymi słowy, ranking ogólny pokrywa się w 100% z rankingiem aut najmniej usterkowych nie starszych niż 3 – letnie.

W autach 4 – i 5 – letnich najmniej awaryjna jest Toyota Prius. Współczynnik awaryjności wyniósł 7,3% przy średnim przebiegu 63 tys. km. Kolejne pozycje zajmują Ford Kuga, Porsche Cayenne, VW Golf Plus oraz VW Passat CC. Ponownie razi brak auta z nad Sekwany.

Na polskich drogach dominują auta 8 – letnie i starsze. Biorąc pod uwagę współczynnik awaryjności dla tego „przedziału wiekowego” najmniej awaryjne w kategorii wiekowej 8-9 lat są: Porsche 911, Toyota Corolla Verso, Toyota RAV4, VW Golf Plus oraz Toyota Avensis. 10 – i 11 – latkowie mają się nieco gorzej. Pierwsza piątka najlepszych aut to: Porsche 911, Toyota RAV4, Toyota Corolla, Toyota Yaris oraz Honda Jazz. Warto zwrócić uwagę, że wśród aut starszych niż 10 lat lider, tj. Porsche 911 był usterkowy w 12,8%. Średni przebieg 10 – letnie Porsche 911 wynosił 85 tys. km.

Tych aut unikaj

Kwestia najgorszych aut to temat na zupełnie inny artykuł. Warto jednak odnotować, że niektóre dane powalają. Dla przykładu prawie co drugi (45,1%) Chrysler PT Cruiser z rocznika 2004 i starszy jest awaryjny. Ulubiona przez wielu Polaków Alfa Romeo 147 również jest awaryjna (42%). W rankingach awaryjności pojawia się również Renault Laguna, Peugeot 307, czy Citroen C4.

Jeśli chcesz kupić auto bez usterek zdecyduj się na usługi doradcy samochodowego. Wykona on m.in. oględziny pojazdu, podczas których rzeczoznawca motoryzacyjny sprawdzi przebieg pojazdu, jak i wykona wiele innych czynności które pozwolą zminimalizować ryzyko niepotrzebnych wydatków po zakupie.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+