Początek roku najlepszym czasem na planowanie naszych samochodowych wydatków

7 styczeń 2015

Przełom roku wiąże się z planowaniem wydatków. Często jest tak, że drugorzędne wydatki przekładamy na kolejny rok, bo w listopadzie odkładamy fundusze na święta, a w grudniu je wydajemy. Teraz jest idealny czas, aby to, co wcześniej drugorzędne, stało się priorytetem.

 

I tak właśnie jest z wydatkami na samochód. W okresie zimowym warto większą uwagę przykuć do naszych czterech kółek, tak aby w cieplejszych miesiącach pojazd nam dobrze służył i nie przyniósł nieprzyjemnych niespodzianek na przykład w drodze na urlop. Jakie więc wydatki samochodowe warto zaplanować właśnie teraz?

Przypomnij sobie o przeglądzie gazu

Polska jest drugim na świecie krajem pod względem ilości aut zasilanych LPG. Błędem właścicieli takich pojazdów jest fakt, że zapominają oni o przeglądzie instalacji gazowej. Owszem – kierowcy Ci, jak pozostali, zgodnie z prawem powinni raz w roku udać się na przegląd pojazdu do stacji diagnostycznej, niemniej jednak właściciele LPG powinni co 15. tys. km. udać się dodatkowo na przegląd instalacji gazowej do specjalistycznego warsztatu (najczęściej tam, gdzie montowali gaz). Taki przegląd kosztuje około 100 zł, a „gazownik” w cenie powinien nam wymienić filtr gazu.

Każdy doradca samochodowy podkreśli, że dobra instalacja gazowa, to ta regularnie sprawdzana. Właściciele warsztatów zgodnie przyznają, że kierowcy, którzy nie korzystają z tego typu przeglądu nie tylko sprawiają, że filtr gazu jest w całości czarny, ale też działają na szkodę pojazdu i samej instalacji w postaci chociażby większego spalania LPG. Warto więc czas zimowy wykorzystać na przegląd instalacji gazowej.

A może warto pomyśleć o zakupie nowych opon?

Dobrą opcją może też być zakup nowych opon. Najprawdopodobniej w pierwszych miesiącach roku jeździsz na zimowych oponach. Nim się nie obejrzysz przyjdzie czas na wymianę na letnie. W tym czasie sprzedawcy opon będą kusić klientów atrakcyjnymi cenami za opony zimowe. To dobry prognostyk dla tych, którzy obecnie narzekają na swoje „zimówki”, ale dotrwają w nich do końca zimy. Na początku wiosny warto zakupić opony zimowe, które o wiele lepiej sprawdzą się, gdy ponownie przyjdzie na nie pora. Gdy zdecydujesz się na sprzedaż auta, jego wartość znacznie wzrośnie, jeśli zaoferujesz klientowi pojazd w komplecie z nowymi oponami. Coraz częściej osoby zainteresowane zakupem pojazdu korzystają z usług osoby, jaką jest rzeczoznawca motoryzacyjny. Taki specjalista na pewno zwróci uwagę na stan ogumienia.

Rozsądne planowanie wydatków

W gospodarstwie domowym na pojedyncze produkty wydajemy najwięcej. Jedna wizyta w markecie może skończyć się paragonem na jedyne 20 zł, ale gdy zsumujemy wszystkie wydatki, okazuje się, że żywność pochłania najwięcej domowego budżetu. Z motoryzacją jest ciut inaczej – o ile koszty paliwa mogą być co miesiąc podobne, o tyle różnica pojawia się, gdy nagle trzeba jechać do mechanika. Wymiana paska rozrządu, wymiana klocków hamulcowych, poprawki blacharskie i lakiernicze, nabicie klimatyzacji, awaria czujników ABS, wyciekający płyn do wspomagania kierownicy – gdy wszystkie te problemy na raz się nawarstwią zapomnij o przyjemnościach typu weekend w górach z ukochaną lub nowy ekspres do kawy w Twojej kuchni. Możesz jednak tego ominąć rozsądnie planując wydatki.

Dlatego właśnie teraz zaplanuj priorytetowe wydatki i te, które mogą poczekać. Aby to zrobić najlepiej udać się do mocno zaufanego mechanika, który sprawdzi dokładnie pojazd. Taki mechanik może zasugerować, że klocki hamulcowe w chwili obecnej są ok, ale będą potrzebować wymiany za parę tysięcy kilometrów. Ty w tej sytuacji masz wystarczająco dużo czasu, aby kupić samemu takie klocki w promocyjnej cenie i gdy dojdzie do wymiany, niczym się nie stresować. Warto też sprawdzić poziom płynów – oleju, czy płyn do wspomagania kierownicy wymagają uzupełnienia. Kupując z góry olej lub dowolny płyn z unikniesz niepotrzebnych nerwów  oraz możliwości przepłacenia w „nagłej potrzebie”.

Planujesz sprzedać samochód?

Na powyższe wskazówki szczególną uwagę powinni zwrócić osoby, które planują w najbliższym roku sprzedać samochód. Przy tej okazji warto wydać pieniądze na rzeczy, które poprawią wartość auta i są w pełni uczciwe. Sporo sprzedawców decyduje się m.in. przekręcić licznik. Dziś nie jest żadną tajemnicą, jak sprawdzić stan licznika lub faktyczny stan techniczny auta, dlatego tego typu działania być może ujrzą światło dzienne przy transakcji. Po drugiej stronie jest kupujący – osoba taka, chcąc kupić pojazd wart swojej ceny może skorzystać z usług doradcy motoryzacyjnego.

 

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+