Przeróbki w samochodach, za które możesz stracić dowód rejestracyjny i dostać mandat

11 luty 2015

Rzecz się tyczy głównie fanatyków motoryzacji, ale nie tylko. Majsterkować lubią prawie wszyscy, a pasjonaci samochodów są z nimi zaprzyjaźnieni. Problem w tym, że nie wszystkie przeróbki są legalne.

Można pomyśleć, że skoro posiadamy własny samochód, to możemy rozporządzać nim w dowolny sposób. Teza ta wydaje się być naturalna, diabeł jednak tkwi w szczegółach, a tutaj dokładniej w przepisach prawa, które regulują rzeczy zakazane.

Uważaj z ksenonami

Ksenon to lampa samochodowa spełniająca rolę świateł mijania lub świateł drogowych i mijania równolegle. Wygląda efektownie, ale sam montaż takiego zestawu jest całkowicie nielegalny. Bierze się to z faktu, że snop światła po montażu jest poprowadzony nieprawidłowo przez co stwarzamy zagrożenie na drodze oślepiając innych kierowców. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, ale nie tylko o nie chodzi – w przypadku kontroli drogowej możemy też utracić dowód rejestracyjny, a w przypadku przeglądu nie ma, co liczyć na pobłażliwość pracownika stacji diagnostycznej. Miłośnicy tego typu rozwiązań powinni wiedzieć, że tradycyjny klosz i odbłyśnik nie są w stanie kompatybilnie współpracować z jasnym światłem wychodzącym z lampy wyładowczej.

Trzymając się tematyki świateł, niech się boją Ci, którzy we własnym garażu kombinują z przyciemnianiem lamp. Owszem – w Polsce istnieje możliwość zakupu przyciemnianych reflektorów z homologacja i jest to w pełni legalne. Niestety jest też drogie, dlatego wielu maniaków szukając alternatywy przyciemnia lampy we własnym zakresie wykorzystując specjalny spray lub folię. Dlaczego to rozwiązanie jest nielegalne? Bo przepuszczalność światłą przez klosz jest zbyt mała, a więc mniej widoczna dla innych kierowców. Tego typu praktyki skutkują odebraniem dowodu rejestracyjnego oraz mandatem.

W Polsce zauważalny jest trend dotyczący przyciemniania szyb. Każdego dnia na ulicach można spotkać auta mające przyciemnione szyby. Nic w tym dziwnego, korzyści jest sporo. Mniejsze światło słoneczne, dyskrecja, efekt wizualny. Sęk w tym, że jest pewna granica - w przypadku szyby czołowej po nałożeniu folii przepuszczalność nie może być mniejsza niż 75 procent. O 5 procent niższy wskaźnik jest dopuszczalny, jeżeli chodzi o szyby przednie boczne. Nie brakuje odważnych, którzy decydują się na jeszcze mocniejsze przyciemnienie argumentując to tym, że podczas kontroli drogowej policjanci uwierzą „na słowo”, że przepuszczalność jest w normie. Dziś większość policjantów posiada w radiowozie specjalne urządzenie mierzące stopień zaciemnienia, więc nie warto ryzykować.

Moda na LPG

W Polsce mamy boom na samochody z instalacją gazową. Na Starym Kontynencie ustępuje nam tylko Turcja. Po naszych drogach jeździ dziś 2,62 mln sztuk pojazdów z zamontowaną instalacją LPG. Wszystkie – według prawa – powinny mieć zamontowaną całkowicie nową instalację. Polskie prawo nie pozwala na montaż w pojeździe używanej instalacji zasilania gazem. Chodzi oczywiście o kwestie bezpieczeństwa. Ryzyko konsekwencji wynikających z wykrycia oszustwa jest spore – nie chodzi tylko o utratę dowodu rejestracyjnego. Zarówno właściciel pojazdu godzący się na używaną instalację LPG, jak i monter dokonujący montażu narażają się na konsekwencje prawne.

Nie wycinaj katalizatora

Katalizator samochodowy jest obecnie stosowany we wszystkich pojazdach osobowych. Fachowo urządzenie to nazywa się reaktorem katalitycznym i ma za zadanie przyśpieszyć reakcje wewnątrz spalin. Sprawia to, że substancje, które powstają są mniej uciążliwe dla środowiska. Mówiąc wprost katalizator spalinowy niweluje części zanieczyszczeń ze spalin i je neutralizuje. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy katalizator ulega uszkodzeniu. Jego wymiana jest dość droga, dlatego wielu kierowców decyduje się go pozbyć.

Lans (nie)mile widziany

Zastosowanie szerokich opon, głośna praca tłumika samochodowego, to dwa przykłady, które na pewno ucieszą osobę chcącą zmodyfikować swój pojazd. Można do tego dorzucić jeszcze tuning - stylowe aluminiowe felgi i ruszać w miasto. Niestety nie wszystko jest dozwolone. Po montażu zestawu felg aluminiowych samochód wygląda imponująco. Warto wiedzieć, że warunki techniczne dotyczą także i tych elementów wyposażenia. Zgodnie z przepisami opony nie mogą wystawać poza obrys pojazdu. Jeśli będzie inaczej, możemy stracić swój dowód rejestracyjny przy pierwszej lepszej kontroli. Miłośnicy tuningu i wszelakich eksperymentów powinni też zwrócić uwagę na pracę układu wydechowego. W przypadku silnika benzynowego na postoju poziom hałasu nie może przekroczyć 93 dB. Dla Diesla wartość ta wynosi 96 dB.

Magiczny zawór EGR

Większość kierowców dowiaduje się, czym jest zawór EGR w momencie, kiedy ten się popsuje. Potocznie mówiąc zawór ten kieruje część spalin ponownie do silnika. Jeśli w wydechu jest dużo sadzy, zawór zaczyna szwankować, a jego wymiana to kilkaset złotych. Alternatywa to wstawienie zaślepki. Nie polecamy tego rozwiązania, ponieważ jest to nielegalne. Z drugiej strony wykrycie jest możliwe tylko w przypadku badania składu spalin.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+