30 kwiecień 2015
Garść praktycznych porad jak przygotować się do wyjazdu na majówkę.
Jak zredukować spalanie podczas wyjazdu na majówkę?
Część doświadczonych kierowców uważa, że podczas dłuższej trasy, warto jechać kilka metrów za dużym samochodem dostawczym. Oczywiście wierzymy, że wytwarza się pewnego rodzaju tunel aerodynamiczny, aczkolwiek uważamy, że są mniej ryzykowne możliwości zredukowania spalania samochodu. Kilka z tych metod opisujemy poniżej.
Wybierz drogę, którą ocenisz pod kątem możliwej prędkości jazdy samochodem. Uważa się, że przeciętny samochód, spala najmniej jadąc powyżej 100km/h na piątym lub szóstym biegu. Wybranie trasy krótszej, nie zawsze oznacza oszczędność czasu i paliwa. Mniejsze, zatłoczone i wątpliwej jakości trasy powodują, że jedziemy wolniej, częściej zwalniamy i ponownie rozpędzamy auto. Bardziej opłaca się pojechać dłuższą trasą aby płynniej dotrzeć do celu. Przed wyjazdem zaplanuj również postoje. Postaraj się by nie były na tyle długie, że silnik zdąży ostygnąć. Droga, którą pokonasz zanim się nagrzeje, negatywnie wpłynie na Twoje średnie spalanie.
Możesz również zmniejszyć zużycie prądu w samochodzie - coraz więcej samochodów jest wyposażonych w klimatyzację. Nie będziemy podważać jej zalet, bo każdy docenia je w upalne dni - zwłaszcza podczas długiej podróży. Jednak klimatyzacja w samochodzie zasilana jest energią elektryczną wytwarzaną przez alternator. Im więcej energii potrzebuje wytworzyć, tym większe spalanie. Dlatego jeśli zależy Ci na osiąganiu optymalnych wyników na dłuższych trasach, staraj się zmniejszyć pobór energii. Telefon naładuj przed wyjazdem. Ustaw optymalną temperaturę w aucie i szczelnie zamknij okna i szyberdach. Jeśli to możliwe to zrezygnuj z bagażnika na dachu, ponieważ on również wpływa na zwiększenie oporów aerodynamicznych samochodu.
Jeśli wybierzesz odpowiednią trasę, na której możesz się płynnie poruszać, nie będziesz musiał zbyt często używać hamulców. Staraj się przewidywać momenty, w których będziesz musiał zwolnić, bo dzięki temu większość prędkości będziesz mógł wytracić hamując silnikiem poprzez redukcję biegów lub zwyczajne odpuszczenie gazu na chwilę.
Poziom płynów - wszystkie płyny znajdujące się w samochodzie są bardzo ważne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Silnik potrzebuje odpowiedniej ilości oleju. Przed wyjazdem warto sprawdzić jego stan oraz czy i kiedy ostatnio był wymieniany. Olej w silniku odpowiada nie tylko za zmniejszenie tarcia między jego elementami, ale odgrywa również ważna funkcję w chłodzeniu. Chyba nie chcesz dołączyć do grona tych gap, które stoją na poboczu z buchającym parą silnikiem? To dobrze. Sprawdź również ilość płynu chłodniczego i jeśli stan jest za niski, uzupełnij braki. Skontroluj również ilość płynu do spryskiwaczy, żeby poradzić sobie z owadami, które będą pojawiały się na szybie podczas trasy.
Geometria kół - jeśli geometria kół jest źle ustawiona, auto nie prowadzi się dobrze i wymaga od kierowcy jeszcze większej koncentracji niż podczas jazdy sprawnym samochodem. Najczęściej wady geometrii kół wynikają z nierównomiernie zużywających się opon. Mogą też być spowodowane kupowaniem używanych opon.
Ciśnienie w oponach - to jeden z ważniejszych punktów do sprawdzenia przed dłuższą trasą. Odpowiednie ciśnienie w oponach (producenci podają je dla każdego modelu samochodu) pozwala na komfortową jazdę oraz, w razie potrzeby, sprawne hamowanie. Ilość powietrza w oponach wpływa również na wielkość oporów toczenia się opony, co przekłada się nie tylko na właściwości jezdne pojazdu, ale również na wyniki spalania. Większa powierzchnia styczna z nawierzchnią to większe spalanie. Bardzo dobrym zwyczajem jest kontrolowanie ciśnienia w oponach podczas dłuższych tras, ponieważ powietrze w nich zawarte, zwiększa swoją objętość wraz ze wzrostem temperatury opony.
Ubezpieczenie - wielu kierowców zapomina, że majówka to wzmożone kontrole drogowe, a z naszych doświadczeń wynika, że początek wiosny to również czas zwiększonej ilości zakupów pojazdów. Przed wyjazdem sprawdź, czy Twoje auto posiada ważne ubezpieczenie i przegląd techniczny. To nic nie kosztuje, a uchroni Cię od stresu gdy zatrzyma Cię policja.
Sprawdź również obecność gaśnicy, trójkąta oraz apteczki. Mamy nadzieję, że się nie przydadzą, ale warto je mieć przy sobie.
W co warto się wyposażyć na dłuższy wyjazd?
Gotówkę - oprócz zaplanowanych wydatków podczas wyjazdu mogą spotkać Cię różnego rodzaju niespodziewane wydatki. Opłata za autostradę, mandat za granicami kraju.. niespodziewana awaria samochodu lub najzwyczajniej na świecie… nie działający terminal płatniczy na stacji benzynowej. Gotówka jest panaceum na takie zdarzenia.
Wygodne ubrania - długie godziny spędzone za kierownicą są po prostu męczące. Dlatego powinieneś zadbać o swój komfort. Przewiewna bawełniana koszulka i luźne, krótkie spodenki będą dobrym wyborem. Pamiętaj również aby wybrać buty na płaskiej podeszwie, które nie będą ograniczały ruchów stopy i uciskały kostki.
Zestaw głośnomówiący lub słuchawki z mikrofonem - pozwolą trzymać ręce na kierownicy i nie pozbawią nas możliwości reakcji na niespodziewane zdarzenia na drodze. Oczywiście oba rozwiązania powinny nas uchronić przed otrzymaniem mandatu za rozmawianie przez telefon podczas jazdy samochodem.
Aplikacja Yanosik - większość kierowców w Polsce już ją zna, ale na wszelki wypadek… To aplikacja, która pozwala na komunikację społeczności kierowców. Żadna inna aplikacja nie daje tak aktualnych informacji na temat tego, co aktualnie dzieje się na drodze. Wypadek, roboty drogowe, kontrola prędkości, fotoradar czy nieoznakowany pojazd drogówki. Ta aplikacja pozwala na pozyskanie wszystkich istotnych informacji dla kierowcy i nie tylko uchroni przed mandatem, ale również przed niebezpiecznymi zdarzeniami na drodze. Aplikacja jest darmowa.
Power Bank - telefon podczas podróży zazwyczaj szybciej się rozładowuje. Ma na to wpływ nie tylko temperatura (warto abyś położył go w zacienionym miejscu) ale również ilość ciekawych miejsc, w które chcemy dojechać. Dodatkowe, naładowane źródło prądu na pewno się przyda. Postaraj się, aby pojemność banku energii była większa niż pojemność baterii w Twoim telefonie.