11 maj 2015
Jako firma Motoraporter, za pośrednictwem naszych ekspertów sprawdziliśmy już ponad 5000 samochodów. W ostatnim czasie postanowiliśmy zebrać zdobyte przez ten czas informacje i przygotować cykl artykułów na naszym blogu na temat tego na co warto zwrócić uwagę kupując używany samochód. Wielokrotnie zadawaliście nam to pytanie, dlatego postanowiliśmy opisać to na naszym blogu.
1. Hamulce
Tak samo jak opony tak samo hamulce odpowiadają za bezpieczeństwo podróżującego pojazdem. Ich nadmierne zużycie może ograniczać znacznie skuteczność hamowania i wydłużać drogę potrzebną do zatrzymania pojazdu. Testując używany samochód warto wykonać kilka hamowań o różnej intensywności. Podczas testowania układu hamulcowego może okazać się, że koła „biją” i odczuwamy nieprzyjemne drgania na kierownicy. Może to być przyczyną nieustawionej zbieżności, nie wyważonych kół lub w skrajnych przypadkach pokrzywienia tarcz hamulcowych. Jeśli samochód jest wyposażony w ABS na pedale hamulca przy mocnym hamowaniu powinno być wyczuwalne drżenie, a koła nie powinny się blokować. Jeśli jest inaczej to prawdopodobnie system jest uszkodzony. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się kondycji układu hamulcowego zanim podejmie się decyzję na temat zakupu samochodu używanego.
2. Stan lakieru i nadwozia.
Jeśli zdecydujesz się na samodzielne sprawdzenie używanego samochodu to warto abyś zaopatrzył się w miernik grubości lakieru. Możesz dzięki niemu zbadać grubość warstwy lakieru i dowiedzieć się w ten sposób sporo na temat samochodu. Zgrubienia lakieru na nadkolach może wynikać z napraw blacharskich. Nie są to zazwyczaj groźne symptomy. Stanowczo wystrzegaj się samochodów, których grubość lakieru zmienia się na słupach lub dachu. To może oznaczać, że samochód jest po tzw. „dachu” czyli po dachowaniu. Jeśli masz taką możliwość to wykonaj również kilka zdjęć całego pojazdu i sprawdź, czy nie widać na nich zmian w tonacji lakieru. Aparat fotograficzny widzi je lepiej niż ludzkie oko.
3. Opony
Domyślamy się, że stan bieżnika na oponach nie jest pierwszą rzeczą na jaką zwracasz uwagę podczas zakupu używanego samochodu, ale ich stopień oraz sposób zużycia jest w stanie powiedzieć wiele na temat samochodu. Nierównomiernie starty bieżnik świadczyć może o znacznym zużyciu takich elementów jak przeguby, końcówki drążków kierowniczych a nawet wahacza. Skutkiem awarii tych elementów jest utrata zbieżności kół. Jej brak może również świadczyć o powypadkowej historii pojazdu. Finalnie - opony to jedyny element, który łączy samochód z drogą. Ich stan powinien być nienaganny. Zakup samochodu ze zużytymi oponami może oznaczać wydatki na poziomie 200-1000 złotych a nawet większych - w zależności od rozmiaru i firmy opon oraz od tego, czy kupimy opony nowe, czy używane. Oczywiście odradzamy zakup używanych opon, ponieważ ich właściwości mogą być upośledzone. Stare opony nie zapewniają takiej przyczepności oraz mogą być przyczyną nieprzyjemnego hałasu.
4. Sprawdź historię serwisową samochodu i historię VIN.
Zapoznanie się z historią napraw samochodu jest jedną z ważniejszych części podejmowania decyzji o zakupie używanego samochodu. Eksperci Motoraporter wykryli wielokrotnie nieprawidłowości w zapisach historii napraw. Kilka razy zdarzyła się nawet taka sytuacja, że raport VIN pokazał nam, że auto jest kradzione. Często okazuje się, że auto przeszło poważna kolizję lub pochodzi z powodzi. Znajomość historii napraw samochodu pomoże Tobie określić w jakim jest stanie oraz dowiedzieć się jakie naprawy czekają Cię po zakupie. Zapoznaj się z ilością kilometrów aby dowiedzieć się, czy czeka Cię wymiana rozrządu.
W następnej części wpisu poruszymy temat sprawdzania stanu sprzęgła, poziomu oleju oraz wydechu.