19 maj 2015
W naszym poprzednim wpisie na temat tego, na co zwrócić uwagę kupując używany samochód poruszyliśmy kwestie związane ze sprawdzeniem hamulców, stanu lakieru i karoserii, opon oraz historii serwisowej samochodu. Ten cykl wpisów powstał po to, aby uświadomić osobę planującą zakup używanego samochodu. Tylko dokładne sprawdzenie każdego z elementów daje szansę na udany zakup samochodu z drugiej ręki.
5. Sprzęgło - jak zdiagnozować usterkę sprzęgła?
Każdy samochód w trakcie codziennego użytkowania narażony jest na mechaniczne zużycie. Jednym z elementów, które należy przetestować przed zakupem używanego samochodu jest sprzęgło. Jest to element układu napędowego, który jest odpowiedzialny za przeniesienie obrotów wału korbowego silnika na wałek sprzęgłowy skrzyni biegów. To właśnie z niego obroty przenoszone są na system kół zębatych i mechanizm różnicowy. Cały ten układ pełni kluczową rolę w napędzaniu kół samochodu. Jego wadliwa praca może objawiać się na wiele sposobów, jednak jednym z najczęstszych objawów jest uczucie „ślizgania się” sprzęgła przez co układ napędowy nie przenosi w odpowiedni sposób całego momentu obrotowego. Taka sytuacja objawia się łatwiejszym „wkręcaniem" się silnika na wysokie obroty. Wciśnięcie sprzęgła pozwala na rozłączenie napędu pomiędzy silnikiem a kołami.
Jak sprawdzić sprawność sprzęgła?
Można to zrobić stawiając samochód na płaskiej powierzchni, zaciągając ręczny hamulec i wrzucić trzeci lub wyższy bieg. Następnie postaraj się ruszyć poprzez stopniowe zdejmowanie nogi z pedału sprzęgła. Jeśli samochód zgaśnie to znaczy, że ze sprzęgłem jest wszystko ok. Jeśli silnik zacznie nabierać obrotów a sam samochód nie ruszyoznacza to, że sprzęgło nadaje się już jedynie do wymiany. Kolejnym objawem zbliżającej się awarii sprzęgła jest tzw. „twardniejący pedał sprzęgła”, oraz pojawiający się nieprzyjemny zapach w kabinie pojazdu mogący wskazywać na zużyte okładziny tarczy sprzęgła. Naprawa sprzęgła w samochodzie to wydatek, które z pewnością nie potrzebuje żaden z kupujących używany samochód. W zależności od rodzaju i technologii sprzęgła naprawa może kosztować od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych.
6. Olej - jak sprawdzić stan oleju?
Olej silnikowy to najważniejszy czynnik smarujący w silniku samochodu. Odpowiada on między innymi za zmniejszenie tarcia między ruchomymi elementami silnika oraz za utrzymanie prawidłowej temperatury pracy silnika. Dodatki zwarte w olejach silnikowych chronią również elementy silnika przed korozją.
Jednak większośćkierowców nie wymienia regularnie oleju w silniku. Jedną z najczęstszych awarii wynikających z jazdy na starym oleju jest zwiększenie tarcia i temperatury wewnątrz silnika. Niewłaściwe smarowanie zwiększa obciążenie panewek korbowodowych co może skutkować niebezpiecznym wzrostem temperatury oraz ich obróceniem się. Obrócona panewka korbowodowa może zatkać kanał olejowy a nawet uszkodzić silnik. Awaria panewek może również nastąpić w wyniku zatkania się smoku olejowego. Zużyty olej powoduje zbieranie się na dnie miski olejowej gęstej mazi, która zanieczyszcza, a nawet zatyka układ tłoczenia. W rezultacie może dojść do zatarcia silnika.
7 Wydech - jak sprawdzić stan układu wydechowego?
Układ wydechowy odpowiada w samochodzie za odprowadzanie spalin. Jego prawidłowe funkcjonowanie ma jednak wpływ również na takie parametry jak przyśpieszenie, spalanie a nawet pracę silnika. Najprostszym ze sposobów badania wydechu jest osłuchanie jego pracy po wcześniejszym uruchomieniu samochodu lub podczas jazdy. Nieszczelność układu wydechowego może powodować przedostawanie się spalin do środka auta. Typowym objawem awarii układu wydechowego jest nienaturalnie głośny dźwięk, który nasila się podczas dodawania gazu.
Aby sprawdzić szczelność wydechu wystarczy, że zatkasz jego końcówkę grubą szmatą w taki sposób, aby uniemożliwić wydostawanie się spalin. Następnie postaraj się odpalić silnik. Jeśli się uda oznacza to, że wydech jest nieszczelny i będzie wymagał naprawy. Stan układu wydechowego można również sprawdzić podnosząc samochód na podnośniku. Jeśli mamy taką możliwość to warto również sprawdzić stan obejm i gumowych wieszaków. Jeśli układ wydechowy jest sprawny warto sprawdzić stan katalizatora. Można samemu ocenić jego stan poprzez ocenę zewnętrznego wyglądu. Wszelkie zmiany w jego wyglądzie mogą wskazywać na uszkodzenia wewnętrzne. Stan katalizatora dokładnie można ocenić na stacji kontroli pojazdów - jeśli w spalinach zawartość tlenku węgla jest wyższa niż 1% oznacza to zużycie katalizatora i konieczność jego wymiany.
W następnej części cyklu na temat zakupu używanego samochodu poruszymy temat skrzyni biegów, zawieszenia oraz modyfikacji samochodu.