28 maj 2015
W poprzednim wpisie na temat tego, na co zwrócić uwagę kupując używany samochód poruszyliśmy tematy: jak zdiagnozować usterkę sprzęgła, jak sprawdzić stan oleju oraz jak sprawdzić stan układu wydechowego. Powoli zbliżamy się do końca tego cyklu, ale w związku z jego dużym zainteresowaniem planujemy kolejny. Gdybyś chciał nam zaproponować jakiś temat to możesz to zrobić poprzez maila lub naszego Facebooka.
8. Skrzynia biegów - Jak sprawdzić sprawność skrzyni biegów?
Skrzynia biegów to mechanizm odpowiadający za możliwość zmiany przełożeń oraz efektywnego przenoszenia mocy wytwarzanej przez silnik. Przełożenie to określenie stosunku prędkości obrotowej wału wejściowego do prędkości obrotowej na wale wyjściowym. Dzięki zmianie przełożeń mamy możliwość efektywnego przekazywania momentu obrotowego. Aby sprawdzić poprawne działanie skrzyni biegów warto jest odbyć jazdę testową samochodem. Podczas jej testowania należy zwrócić uwagę czy biegi wchodzą z lekkim oporem, czy raczej bez wyczuwalnej trudności. Naturalnym jest, że dźwignia zmiany biegów powinna stawiać delikatny opór. Warto również zwrócić uwagę na to, czy podczas zmiany biegów wydobywają się jakieś niepokojące odgłosy albo zgrzyty. Może to świadczyć o zużyciu przekładni zębatych lub o braku odpowiedniej ilości oleju w skrzyni biegów. Gałka biegów podczas przyśpieszania nie powinna drgać. W przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów warto sprawdzić, czy podczas zmiany pozycji z „Parking" na „Drive” nie pojawia się mocne szarpnięcie. Tak samo podczas zmiany biegów w trakcie jazdy. Jeśli działanie skrzyni biegów powoduje u Ciebie wątpliwości to lepiej skonsultować jej działanie z ekspertem motoryzacyjnym.
Polecamy obejrzeć nasz film: samochód używany - sprawdź skrzynię biegów
9. Zawieszenie - Jak sprawdzić zawieszenie w samochodzie?
Zawieszenie, podobnie jak skrzynię biegów najlepiej jest przetestować podczas jazdy próbnej samochodem. Niestety, tylko wprawione ucho eksperta motoryzacyjnego jest w stanie wykryć dokładne źródło usterki. Większość nieprawidłowości w zawieszeniu pojazdu przekłada się na właściwości jezdne oraz jest możliwa do usłyszenia w formie nieprzyjemnych odgłosów. Wady zawieszenia wpływające na właściwości trakcyjne mogą być przykładowo odczuwalne podczas jazdy ( np. w postaci „bicia” kierownicy), można je również zaobserwować podczas oględzin opon, na których będzie widoczny nierównomiernie zużywający się bieżnik. Źródłem odgłosów mogą być zużyte gumowe elementy zawieszenia, tuleje wahaczy lub zużyte końcówki drążków. Jeśli podczas skręcania z okolicy przednich kół słychać „trykanie” z pewnością konieczna będzie wymiana przegubu.
10. Modyfikacje - czy warto kupić samochód poddany modyfikacjom?
Według ekspertów motoryzacyjnych Motoraportera kupowanie samochodów, które zostały poddane modyfikacjom jest ryzykowne. Zwłaszcza jeśli modyfikacji zostało poddane zawieszenie oraz silnik samochodu. Bardzo często spotykamy samochody o podniesionej mocy względem fabrycznej. Poddawanie modyfikacjom samochodu wymaga szerokiej specjalistycznej wiedzy na temat zależności pomiędzy dokonywanymi zmianami a ich wpływem na zużycie i wytrzymałość fabrycznych elementów pojazdu. Adepci tuningu zapominają, że podczas zwiększania mocy należy wymienić również hamulce, a nawet całe zawieszenie aby dostosować je do nowych osiągów pojazdu. Zwiększona moc umożliwia rozwijanie większych prędkości, ale większe prędkości wymagają wzmocnienia elementów zawieszenia i układu hamulcowego. W naszym odczuciu lepiej omijać modyfikowane samochody lub oddać ich ocenę specjalistom, ponieważ trudno jest ocenić profesjonalizm ich wykonania.