007 samochodów Jamesa Bonda.

28 wrzesień 2015

Każdy kto oglądał Jamesa Bonda z pewnością nie raz wzdychał do jego samochodów. Koncerny samochodowe natomiast zabiegały, niczym kobiety o względy Bonda, o to by to właśnie ich auto stało się najważniejszym gadżetem Agenta. Seria filmów to jednocześnie przekrój przez świetlane lata motoryzacji. Sprawdźcie, które samochody znajdują się na liście 7 najbardziej rozpoznawalnych i zapadających w pamięć pojazdów, którymi “woził się” James Bond.

 

Aston Martin DB5

Pierwszy raz pojawił się u boku Agenta 007 w 1964 w 3-ciej części przygód, w filmie  „Goldfinger”. To jeden z najsłynniejszych samochodów z tej serii. 4 litrowy silnik pozwalał na jazdę, nawet do 240 km/h. Widzowie byli bardzo zaskoczeni ilością gadżetów, w które było wyposażone auto. Oprócz kuloodpornych szyb i katapultujących siedzeń, znalazło się też miejsce na zasłonę dymną wychodzącą z rury wydechowej samochodu. To wszystko sprawiło, że auto na długo zostało w pamięci fanów i stało się wzorem dla kolejnych filmów o brytyjskim agencie. Niestety DB5 było produkowane tylko przez 2 lata. Na świecie jest około 1000 sztuk tego modelu, co sprawia, że jest to obecnie bardzo łakomy kąsek dla kolekcjonerów.

Toyota 2000 GT

Sean Connery miał przyjemność jazdy sportową wersją coupe w „Żyje się tylko dwa razy”. Model był uważany za pierwszy japoński samochód, który odchodził od schematu praktycznego, rodzinnego auta. Wraz z pojawieniem się na rynku, osiągnął duży sukces, co w dużej mierze było zasługą filmu. Ciekawostką jest fakt, że samochód był trochę za mały dla Seana, przez co, przed rozpoczęciem zdjęć, konieczne było wprowadzenie kilku zmian. W efekcie, oba egzemplarze dostarczone na potrzeby nagrania filmu, zostały przerobione na roadstery ( auta ze składanym dachem, dwoma miejscami i napędem tylko na tylną oś).

Ford Mustang Mach-1

To auto, zapisało się w historii Jamesa Bonda dzięki fantastycznej sztuczce kaskaderskiej z filmu „Diamenty są wieczne”. Samochód z 7-litrowym silnikiem i 400 KM pod maską przejechał przez wąską alejkę na dwóch kołach, uciekając przed pościgiem. W filmie można zauważyć jednak sporą nieścisłość w tej scenie: samochód wjeżdżając w alejkę jedzie na prawych kołach, a wyjeżdża z niej na lewych. Nie przeszkodziło to jednak filmowcom w osiągnięciu sukcesu kinowego. W trakcie całego filmu zniszczono 8 egzemplarzy tego modelu.

Lotus Esprit

Ten zaawansowany technicznie samochód został wykorzystany w „Szpieg, który mnie kochał”. Jego futurystyczny wygląd przyciągał uwagę, jednak najbardziej zaskakujące było to, że auto zmieniało się w dwuosobową łódź podwodną. Jego klinowy kształt był pierwszym tego typu rozwiązaniem w tamtych czasach. Projektantem auta był Giorgio Giugaro, stylista, który tworzył prace również dla Fiata i Bertone.

BMW Z3

Niemieckie auto po raz pierwszy zostało wykorzystane jako auto Bonda w filmie „Goldeneye” w 1995 roku. Grający wówczas Agenta 007, Pierce Brosnan, jeździł pierwszymi egzemplarzami, które były malowane ręcznie! Zmiana samochodu, z brytyjskiego na niemiecki, wzbudziła kontrowersje. Dodatkowo, zdziwienie budziło wykorzystanie auta, które nie koniecznie wpisywało się w ramy samochodu ekskluzywnego. BWM wyprodukowało auto dostępne dla klasy średniej, które niczym szczególnym się nie wyróżniało i było dostępne dla przeciętnego Kowalskiego. I to właśnie najbardziej nie podobało się fanom całej serii. Samochód Bonda miał być rzadkim modelem, który wpisuje się w ramy samochodu z klasą dla brytyjskiego dżentelmena.

Aston Martin V12 Vanquish

Wraz z wejściem do kin „Śmierć nadejdzie jutro” powróciła epoka aut brytyjskich w serii o Bondzie. V12 to najszybsze seryjnie produkowane auto przez Astona Martina. Pod maską znajduje się 12 cylindrowy silnik o mocy 460 KM. W filmie zastosowano nowatorskie rozwiązanie, bowiem po przyciśnięciu klawisza auto stawało się przezroczyste. Oprócz tego przywrócono możliwość katapultowania osoby siedzącej na miejscu pasażera.

Aston Martin DBS

Daniel Craig zadebiutował w „Casino Royal” razem z nowym Astonem Martinem. Ten model wyposażony w silnik 510 KM potrzebuje tylko 4,3 sekundy, aby rozpędzić się do setki. Samochód idealnie oddaje wyobrażenie o Agencie 007. Jest szybki, elegancki i budzi respekt. Ta część filmu została pozbawiona większości gadżetów, które zazwyczaj były montowane w samochodach. Wszystko po to, aby nadać filmowi realizmu. Jednak jest pewna efektowna scena, która robi wrażenie nawet bez tych dodatków. Postanowiono zaskoczyć widzów sposobem zniszczenia samochodu: DBS dachuje i obraca się przy tym aż siedem razy!

Samochody Jamesa Bonda to marzenie każdego chłopaka, dziewczyny pewnie też. Wpisały się już do świata filmu jako nierozerwalny symbol serii o Agencie 007. Myśląc o tych filmach, myślimy o Jamesie, kobietach i samochodach właśnie. Macie swoje ulubione, które nie zostały powyżej wymienione?

 

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+