Kierowca kontra zima.

21 wrzesień 2015

Posiadanie samochodu zimą nie należy do najprzyjemniejszych zajęć, szczególnie gdy nie korzysta się z garażu.Zima kojarzy się wszystkim kierowcom z takimi nieprzyjemnościami jak poranne odśnieżanie i problemy z zaparowanymi szybami. Przeczytajcie te parę sprytnych sztuczek, a zaoszczędzicie sobie sporo czasu na mrozie.

Odmrażanie

Zima nie oszczędza żadnej części samochodu, stąd np. zamek w drzwiach może zostać zaatakowany przez przymrozek. Jest na to kilka sposobów. Pierwszym z nich jest ogrzanie klucza zapalniczką. Dzięki temu, metalowa część klucza rozpuści lód, który umiejscowił się w zamku. Kolejna metoda wymaga użycia słomki. Przykładamy ją do dziurki i wdmuchujemy ciepłe powietrze. Przydatny zimą może okazać się również płyn dezynfekujący na bazie alkoholu. Możemy polać nim zamek lub użyć do tego słomki, aby zrobić to bardziej precyzyjnie. Zamek odmrożony, ale przymarzły wycieraczki? Pod żadnym pozorem nie używaj siły. W ten sposób można uszkodzić pióra wycieraczki, przez co konieczna będzie ich wymiana. W tym celu najlepiej użyć alkoholu, który rozpuści lód i uwolni wycieraczki.

W celu uniknięcia zamarzniętych szyb, warto stworzyć własny środek zapobiegający zamarzaniu Należy wymieszać ocet z wodą w proporcji 3:1 i przelać do pojemnika z atomizerem. Każdego wieczora spryskuj nim szyby, a nie osadzi się na nich lód.. Dobrą praktyką jest też użycie WD-40 do  wszystkich zamków oraz zawiasów drzwi - to pozwoli na uniknięcie przymarzania.

Odśnieżanie samochodu

To bardzo uciążliwe zajęcie można znacząco sobie ułatwić, jeśli odpowiednio zadba się o samochód przed zimą. Należy  odpowiednio oczyścić całą karoserię, a następnie wywoskować, aby śnieg nie przyczepiał się do nawierzchni. Lekki puszek sam będzie się ześlizgiwał z powierzchni samochodu. W przypadku większych opadów można będzie zmieść wszystko zmiotką. Jeżeli jest już za późno na takie przygotowania pojazdu, to trzeba uzbroić się w odpowiednie narzędzia. Niezbędna okazuje się skrobaczka. Jednak trzeba zwrócić uwagę, aby nie była poszarpana, ponieważ może uszkodzić karoserię samochodu. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup i zamontowanie specjalnego ogrzewania postojowego. Działa ono niezależnie od silnika i może zostać uruchomione na przykład za pomocą dedykowanego pilota lub aplikacji na telefonie. Pozwoli to ona ogrzanie samochodu z jednoczesnym usunięciem śniegu z jego powierzchni.

Odśnieżając samochód pamiętaj o dachu. Warstwa, która nazbierała się na jego powierzchni jest bardzo niebezpieczna w trakcie jazdy, można również otrzymać za to mandat. Gdy wnętrze samochodu się nagrzewa, nagrzewa się również dach, przez co śnieg, który znajduje się na nim, traci przyczepność. W trakcie hamowania, śnieg przesunie się na przednią szybę i ograniczy widoczność. W innym wypadku może spaść wprost na szybę samochodu jadącego za nami. Zgodnie z Ustawą dotyczącą prawa do ruchu drogowego, w przypadku używania samochodu w sposób, który zagraża bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe i poza nim, grozi mandat w wysokości 200zł.

Zaparowane szyby samochodu.

Zamglone szyby to częsty i uciążliwy problem zimą. Powoduje go wzrastająca w tej porze roku wilgotność powietrza. W celu uniknięcia zamglonych szyb konieczne jest wyeliminowanie czynnika powodującego gromadzenie się wody w samochodzie. Zaleca się wymianę dywaników samochodowych na gumowe oraz zamontowanie pochłaniaczy wilgoci. Ważne jest również  zachowanie czystości w samochodzie, ponieważ brudne szyby przyczyniają się do osadzania wilgoci. Konieczna jest też regularna kontrola filtra kabinowego. Jeżeli jest zapchany przyczynia się do przedostawania się wilgoci do środka. Aby powietrze w aucie zrobiło się bardzie suche można zastosować domowy sposób, czyli zostawić w środku pudełko z solą. Innym dobrym pomysłem na pozbycie się problemu zaparowanych szyb jest użycie pianki do golenia. Wystarczy nałożyć piankę na szybę, a następnie wyczyścić całość, aby wilgoć przestałą osadzać się i utrudniać widoczność. Jeżeli w samochodzie, korzysta się z klimatyzacji, to trzeba pamiętać, aby włączyć obieg zewnętrzny, a boczne kratki wentylacyjne skierować na stronę bocznych szyb. Dodatkowo należy uchylić jedno okno, aby para miała gdzie uciekać.

Parę patentów, a zapomnicie o zmarzniętych dłoniach. Ciekawi jesteśmy jakie są wasze pomysły na przetrwanie zimy?

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+