1. Jak wyczyścić zakurzone szczeliny w plastikowych elementach klimatyzacji i nawiewów powietrza?
Do tego zadania będzie potrzebna stara szczoteczka do zębów, pędzelek lub nawet patyczek do czyszczenia uszu i odrobina wody z płynem do mycia naczyń. W szczelinach osiada kurz, ale osady te najczęściej tworzą tłustą powłokę na plastiku, która powstaje w wyniku wchłaniania wilgoci z powietrza w samochodzie. Czystość tych elementów dodatnio wpłynie na jakość powietrza znajdującego się w samochodzie. Warto wyczyścić wszystkie elementy, którymi przemieszcza się powietrze w samochodzie. Przy czyszczeniu elementów warto mieć w pobliżu otworów uruchomiony odkurzacz, aby kurz wymiatany z plastikowych elementów nie osiadał w innych miejscach samochodu.
2. Wymień kabinowy filtr powietrza
Ten element jest niezwykle rzadko wymienianym filtrem, co można zauważyć sprawdzając ten we własnym samochodzie, Bardzo często po zakończeniu okresu gwarancyjnego już nikt nie przejmuje się kwestią kabinowego filtra powietrza, pomimo, że to właśnie on ma największy wpływ na jakość powietrza docierającego do wewnątrz auta. Zdecydowanie nie zalecamy go czyścić tylko wymienić na nowy.
3. Posprzątaj dokładnie wszystkie śmieci
Spora część użytkowników samochodów spędza za kierownicą kilka godzin dziennie. Jest to czas, który wykorzystywany bywa do jedzenia śniadania, obiadu i przekąsek. Bardzo często spotykamy na parkingach auta, w których za tylnym siedzeniem leży sporo śmieci i opakowań po jedzeniu. Również nasze obuwie zbiera różnego rodzaju kamienie, liście oraz piasek. Te wszystkie odpady tworzą razem mieszankę, która powoduje brzydki zapach.
4. Wyczyść elementy plastikowe
Szczoteczka, której używaliśmy do czyszczenia plastikowych elementów klimatyzacji i nawiewów doskonale sprawdzi się podczas czyszczenia plastikowych elementów takich jak podłokietniki, kierownica, czy klamki. Warto zwrócić uwagę na to, że są to najczęściej dotykane elementy w samochodzie, więc użycie - od czasu do czasu - płynu antybakteryjnego jest wskazane.
5. Pozbądź się sierści zwierząt i włosów
Jest to jedno z trudniejszych zanieczyszczeń do usunięcie, ale też jedno z tych, które jest nośnikiem największej ilości zarazek. Najłatwiej można się go pozbyć za pomocą wody i wycieraczki do szyb. Wystarczy spryskać włosy lub sierść a następnie przetrzeć je wycieraczka.
6. Wyczyść tapicerkę samochodu
Tapicerkę welurową można wyczyścić za pomocą wody z mydłem, albo uprzątnąć ją na sucho wykorzystując do tego celu szczoteczkę o miękkim włosiu - może to być również szczoteczka do zębów- która pomoże oczyścić tapicerkę z drobnych okruszków i piasku.
7. Usuń zabrudzenia z wosku oraz innych klejących substancji
Wosk można usunąć za pomocą papieru do pieczenia i żelazka. Wystarczy położyć papier w miejscu zabrudzenia i stopniowo go podgrzewać żelazkiem uważnie sprawdzając, czy wosk roztapia się równomiernie i przykleja do papieru.