W jaki sposób poprawić jakość powietrza w samochodzie?

7 wrzesień 2015

Większość naszych znajomych raz na jakiś czas oddaje swoje samochody do gruntownego czyszczenia, które zazwyczaj kosztuje kilkaset złotych. Jest to oczywiście wygodne rozwiązanie, ale dla każdego zadowolonego użytkownika samochodu poświęcenie godziny lub dwóch na gruntowne sprzątanie może być ciekawą odskocznią od codziennych obowiązków.  Oprócz sezonowego czyszczenia klimatyzacji warto jeszcze wykonać kilka czynności.

 

1. Jak wyczyścić zakurzone szczeliny w plastikowych elementach klimatyzacji i nawiewów powietrza?

 
Do tego zadania będzie potrzebna stara szczoteczka do zębów, pędzelek lub nawet patyczek do czyszczenia uszu i odrobina wody z płynem do mycia naczyń. W szczelinach osiada kurz, ale osady te najczęściej tworzą tłustą powłokę na plastiku, która powstaje w wyniku wchłaniania wilgoci z powietrza w samochodzie. Czystość tych elementów dodatnio wpłynie na jakość powietrza znajdującego się w samochodzie. Warto wyczyścić wszystkie elementy, którymi przemieszcza się powietrze  w samochodzie. Przy czyszczeniu elementów warto mieć w pobliżu otworów uruchomiony odkurzacz, aby kurz wymiatany z plastikowych elementów nie osiadał w innych miejscach samochodu.
 

2. Wymień kabinowy filtr powietrza

 
Ten element jest niezwykle rzadko wymienianym filtrem, co można zauważyć sprawdzając ten we własnym samochodzie, Bardzo często po zakończeniu okresu gwarancyjnego już nikt nie przejmuje się kwestią kabinowego filtra powietrza, pomimo, że to właśnie on ma największy wpływ na jakość powietrza docierającego do wewnątrz auta. Zdecydowanie nie zalecamy go czyścić tylko wymienić na nowy.
 

3. Posprzątaj dokładnie wszystkie śmieci

 
Spora część użytkowników samochodów spędza za kierownicą kilka godzin dziennie. Jest to czas, który wykorzystywany bywa do jedzenia śniadania, obiadu i przekąsek. Bardzo często spotykamy na parkingach auta, w których za tylnym siedzeniem leży sporo śmieci i opakowań po jedzeniu. Również nasze obuwie zbiera różnego rodzaju kamienie, liście oraz piasek. Te wszystkie odpady tworzą razem mieszankę, która powoduje brzydki zapach.
 

4. Wyczyść elementy plastikowe

 
Szczoteczka, której używaliśmy do czyszczenia plastikowych elementów klimatyzacji i nawiewów doskonale sprawdzi się podczas czyszczenia plastikowych elementów takich jak podłokietniki, kierownica, czy klamki. Warto zwrócić uwagę na to, że są to najczęściej dotykane elementy w samochodzie, więc użycie - od czasu do czasu - płynu antybakteryjnego jest wskazane.
 

5. Pozbądź się sierści zwierząt i włosów

 
Jest to jedno z trudniejszych zanieczyszczeń do usunięcie, ale też jedno z tych, które jest nośnikiem największej ilości zarazek. Najłatwiej można się go pozbyć za pomocą wody i wycieraczki do szyb. Wystarczy spryskać włosy lub sierść a następnie przetrzeć je wycieraczka.
 

6. Wyczyść tapicerkę samochodu

 
Tapicerkę  welurową można wyczyścić za pomocą wody z mydłem, albo uprzątnąć ją na sucho wykorzystując do tego celu szczoteczkę o miękkim włosiu - może to być również szczoteczka do zębów- która pomoże oczyścić tapicerkę z drobnych okruszków i piasku.


7. Usuń zabrudzenia z wosku oraz innych klejących substancji

 
Wosk można usunąć za pomocą papieru do pieczenia i żelazka. Wystarczy położyć papier w miejscu zabrudzenia i stopniowo go podgrzewać żelazkiem uważnie sprawdzając, czy wosk roztapia się równomiernie i przykleja do papieru.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+