Bezpieczeństwo w samochodzie – na co zwracać uwagę?

4 styczeń 2016

Każdy posiadacz samochodu oraz osoby, które właśnie rozglądają się za własnymi czterema kółkami, chcą aby ich samochód był jak najbardziej bezpieczny. Podczas jazdy bardzo ważne jest poczucie pewności, że nic nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia wszystkich osób będących akurat w aucie. Każda marka stara się wyposażyć samochód w coraz to nowsze udoskonalenia, które mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Pośród tych wszystkich usprawnieni łatwo się zagubić, dlatego przychodzimy Wam z pomocą. Oto lista najważniejszych elementów wyposażenia samochodu, poprawiających bezpieczeństwo za kierownicą.

Pole widzenia

Jedną z podstawowych rzeczy, na które każdy kierowca powinien zwrócić uwagę jest jego pole widzenia. Stanowi to kluczowy czynnik odpowiedzialny za bezpieczeństwo. Chcąc kupić nowy samochód należy do niego wsiąść i sprawdzić czy bez problemu widać wszystkie najważniejsze miejsca wokół auta. Dużo zależy od wielkości auta, czasami lepiej zdecydować się na mniejszy rozmiar, jeżeli uznamy, że ciężko będzie zapanować na drodze nad większym modelem. Niektóre rodzaje samochodów są wyposażone w specjalne kamery ułatwiające parkowanie czy kontrolę obszaru za autem. Funkcja ta jest całkiem przydatna, jednak niekiedy wystarczy obrócić głowę podczas wykonywania manewru, aby upewnić się, że jest bezpiecznie. Co oznacza, że takie urządzenie wcale nie należy do niezbędnych elementów wyposażenia i pieniądze zaoszczędzone na kamerach można przeznaczyć na ważniejsze akcesoria.

Elektroniczna kontrolna stabilności, czyli ESC

Wszystko to, co może wspomóc kierowcę podczas ekstremalnych sytuacji jest na wagę złota. Funkcja ABS, która zapobiega blokadzie kół podczas hamowania, jest z pewnością niezwykle pomocna, jednak ECS daje jeszcze więcej. Elektroniczna kontrola stabilności sprawia, że w trakcie hamowania, kierowca nie traci kontroli nad pojazdem. ESC monitoruje pozycje samochodu i dostosowuje prędkość do takiej, która pozwoli na utrzymanie prawidłowego toru jazdy. Dzięki zastosowaniu tej funkcji, wielu kierowcom udało się uniknąć niebezpiecznych kolizji z uwagi na śliską nawierzchnię drogi. Ten element wyposażenia jest z pewnością tym, na którym nie warto oszczędzać.

Wyposażenie dodatkowe

Każda marka chce wprowadzić do świata motoryzacyjnego coś nowego, co pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo na drodze. Volvo zauważyło, że znaczny procent wypadków w obszarze miejskim spowodowany jest przez zwykłą nieuwagę kierowców. Dlatego ten szwedzki producent opracował system City Safety, który ma za zadanie zapobiegać zderzeniom w takich miejscach jak skrzyżowania czy przejścia dla pieszych. Urządzenie wyposażone w radar laserowy kontroluje przestrzeń przed i za samochodem, co pozwala mu odpowiednio zareagować, jeśli auto będzie zbliżało się zbyt szybko do przeszkody. W takiej sytuacji system może rozpocząć hamowanie, co daje kierowcy więcej czasu na prawidłową reakcję.

Czas reakcji kierowcy jest najczęściej połączony z jego ogólnym stanem samopoczucia. Czym bardziej człowiek przemęczony, tym wolniej i gorzej reaguje na pojawiające się przeszkody. Niestety, rzadko kiedy samodzielnie jesteśmy w stanie ocenić poprawnie nasz stan, a nawet pierwsze fazy znużenia, negatywnie wpływają na refleks i ocenę zagrożeń występujących na drodze. Z tym problemem postanowił rozprawić się Mercedes-Benz poprzez system kontrolujący poziom zmęczenia kierowcy. Attention Assist monitoruje i analizuje zachowania kierowcy podczas jazdy, przez co po wykryciu zmęczenia może zasygnalizować potrzebę postoju.

Bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem jest niezwykle ważne, ponieważ tylko dzięki temu, można cieszyć się podróżą. Wybierając samochody w dzisiejszych czasach możemy przebierać w wielu wariantach wyposażenia, które zostało stworzone z myślą o wszystkich uczestnikach ruchu. Niektóre urządzenia mogą być nieprzydatne, jednak w większości przypadków, takie rozwiązania mogą uratować życie.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+