Systemy wspomagania hamowania

18 styczeń 2016

Zmęczenie, zbyt głośna muzyka czy dzwoniący telefon, to tylko niektóre rzeczy, które mogą odwrócić naszą uwagę od drogi. Każda sekunda nieuwagi może spowodować konieczność nagłego hamowania w celu uniknięcia kolizji. Takie sytuacje wcale nie zdarzają się tak rzadko. Możemy mieć z nimi do czynienia niemal codziennie i to nie zawsze z winy kierowcy, ponieważ nigdy nie wiadomo czy jakieś dziecko nie wbiegnie wprost pod koła samochodu lub jakiś pies nie zerwie się ze smyczy. Dlatego producenci samochodów starają wyposażać samochody w technologie, które będą pomocne właśnie w takich, niebezpiecznych sytuacjach.

ABS - Anti-lock Braking System

Jeden z powszechniej znanych systemów wspomagania, który jest montowany w większości dostępnych modeli samochodów to ABS. Jego głównym zadaniem jest zapobieganie blokowaniu kół pod wpływem nagłego hamowania. W samochodach bez zamontowanego systemu ABS, podczas intensywnego hamowania, koła przestają się kręcić, co powoduje utratę przyczepności i poślizg auta. Kierowca w takiej sytuacji traci kontrolę nad pojazdem, co jest szczególnie niebezpieczne podczas trudnych warunków na drodze, ponieważ ciężko później odzyskać władzę na samochodem. Anti-lock braking system sprawia, że podczas wciskania hamulca, samochód zaczyna hamować pulsacyjnie, co pozwala na utrzymanie przyczepności kół do podłoża.

EBD – Electronic Brakeforce Distribution

Ten system pozwala na odpowiednie rozłożenie siły hamowania w zależności od potrzeby. W przypadku małych samochodów, w trakcie nagłego hamowania, tylna oś może być zbyt bardzo obciążona siłą hamowania, przez co koła mogą zupełnie się zatrzymać i wpaść w poślizg. Dlatego system EBD monitoruje siły działające na każde koło, aby w odpowiedni sposób rozłożyć siłę hamowania. To jedna z najbardziej efektywnych metod skracających drogę hamowania. Urządzenie jest bardzo przydatne, ponieważ potrafi wyhamować pojazd w każdych warunkach, niezależnie czy zaczniemy hamować na zakręcie, na górce czy na prostej drodz

BAS – Brake Assist System

Ten system odpowiada intensyfikację siły hamowania. Gdy tylko system wykryje, że kierowca chce awaryjnie hamować, BAS rozpoczyna proces zwiększania ciśnienia w układzie hamulcowym, który powoduje maksymalizację siły hamowania. Z uwagi na to, że ten sposób hamowania jest bardzo nagły i gwałtowny, niektóre samochody z tym systemem mają funkcję automatycznego uruchamiania oświetlenia awaryjnego, aby ostrzegać innych kierowców przed niebezpieczeństwem.

Dodatkowe wyposażenie wprowadzane przez producentów ma zapewnić nam bezpieczeństwo w krytycznych sytuacjach. Takie urządzenia są bardzo przydatne, ponieważ pozwalają nam utrzymać kontrolę nad pojazdem, niezależnie od warunków panujących na drodze, a dodatkowo chronią nas przed kolizjami. Następnym razem wybierając auto i  widząc z pozoru nic nie znaczące skróty ABS, ABD czy BAS, zastanów się czy kiedyś nie uratują Ci one życia. Chcesz mieć pewność, że twój następny samochód będzie w pełni sprawny i będziesz mógł mu zaufać w kwestii Twojego życia? Skorzystaj z usługi Motoraporter >>http://motoraporter.com/<<, a przygotujemy dla Ciebie specjalny raport >>http://motoraporter.com/zamow-raport<< , z którego dowiesz się wszystkiego na temat auta, które chcesz kupić!

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+