Światła ostrzegawcze na desce rozdzielczej – co one oznaczają?

25 styczeń 2016

Jedziesz autem do pracy. Trasa taka jak codziennie, nic nie zapowiada katastrofy. Nagle na desce przed tobą zapala się czerwona lampka w kształcie lampy Aladyna – co teraz? Większość kierowców wie, że oznacza ona problem z olejem, ale co konkretnie mogło to spowodować? Dzisiaj zaprezentujemy najpopularniejsze oznaczenia, które mogą pojawić się w najmniej spodziewanym momencie tuż przed Waszym nosem.

Na początek może małe wyjaśnienie, dlaczego to jest takie ważne. Każdy chce, aby jego samochód był jak najdłużej sprawny. Czasami pojawiają się jednak problemy, które auto może odpowiednio wcześnie zakomunikować. Dzięki temu właściciel może naprawić awarię, która nie zdąży sprawić większych problemów.

Z pewnością zwróciliście uwagę, że kontrolki mają różne kolory. Nie jest to bez znaczenia. Na zielono najczęściej pojawiają się takie rzeczy jak włączone światła mijania czy kierunkowskazy, są one zupełnie bezpieczne, ponieważ pokazują aktualnie uruchomione funkcje. Kiedy widzimy pomarańczowe światełka, sprawa może być poważna. W taki sposób pokazywane są zarówno usterki, jak i kontrolki informacyjne (rezerwa paliwa). Jednak najpoważniejsze problemy pojawiają się, kiedy widzimy na desce rozdzielczej kontrolki świecące się na czerwono, ponieważ świadczą one o awarii, która może uszkodzić samochód.

Przejdźmy teraz do najważniejszego – co znaczą te wszystkie oznaczenia?

1.     Kontrolka systemu hamowania – jak sama nazwa wskazuje, problem leży w układzie hamulcowym. Powodów zapalenia lampki może być kilka. Zaciągnięty ręczny, niski poziom płynu hamulcowego, awaria systemu ABS lub nawet zużyte klocki hamulcowe.

2.     Kontrolka akumulatora – najczęściej kłopotem jest system ładowania baterii, który został uszkodzony. Zbyt niskie napięcie nie pozwala na rozruch silnika. W czym leży problem? Najczęściej w: pasku rozrządu lub zużytym akumulatorze.

3.     Kontrolka oleju – tak zwana lampa Aladyna wymaga natychmiastowego zatrzymania auta i zbadania problemu. Jako, że olej silnikowy stanowi najważniejszy płyn w całym samochodzie, nie można tego bagatelizować. Dlaczego kontrolka się zapaliła? Cóż, zbyt niski poziom oleju w baku jest tego najczęstszą przyczyną. Należy koniecznie sprawdzić czy nie mamy żadnych przecieków.

4.     Kontrolka temperatury – stojąc w korku możemy zauważyć jak wskazówka termometru szybuje w górę. Jednak takie sytuacje mogą pojawić się też niespodziewanie. Gdy temperatura jest za wysoka problemem może być: poziom płynu chłodzącego i jego przecieki, praca wentylatora lub poziom oleju przekładniowego.

5.     Kontrolka silnika – gdy zobaczysz tą kontrolkę, wiedz, że sprawa jest bardzo poważna. Czerwone światełko obrazujące silnik pojawia się tylko wtedy, kiedy awaria jest znacząca. Można wyróżnić pięć najważniejszych przyczyn jej pojawienia się:

- konieczność wymiany przetwornicy

- uszkodzony wlew paliwa

- konieczność wymiany świec zapłonowych

- wymagana wymiana czujnika przepływu powietrza

- uszkodzony wtrysk powietrza

Przedstawione kontrolki są jednymi z najważniejszych na całym kokpicie, jednak każde auto ma ich znacznie więcej. Zależnie od modelu, samochód może być wyposażony w dodatkowe funkcje, które pozwalają na bieżące śledzenie zmian, które mogę grozić jego wydajności. Nowoczesne technologie pozwalają na kontrolowanie poziomu powietrza w oponach, a nawet na monitorowanie sprawności kamery wspomagającej parkowanie. Oznacza to, że pierwszą rzeczą, jaką każdy nabywca auta powinien zrobić, jest zapoznanie się z instrukcją obsługi, dzięki czemu będąc w trasie nic Was nie zaskoczy.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+