Nowe przepisy rejestracyjne

14 styczeń 2020

Nowe przepisy rejestracyjne samochodów spędzają sen z powiek wielu kierowcą, postanowiliśmy przybliżyć Wam kilka faktów z tym związanych.

Nowy rok 2020 jak już  chyba wszystkim kierowcą wiadomo rozpoczął się od nowych zasad dotyczących rejestracji samochodów. Choć obowiązek rejestracji samochodu po zakupie w czasie 30 dni od nabycia jest już od lat dobrze znany, obecnie egzekwowany będzie karami od 200 zł do 1000zł nakładanymi przez wydelegowanych pracowników wydziałów komunikacji. Skutkiem wprowadzenia powyższej ustawy, stały się kilkudniowe kolejki do rejestracji w wydziałach komunikacji w całej Polsce. W zdecydowanej większości przypadków, nagła reakcja właścicieli niezarejestrowanych samochodów jest całkowicie nieuzasadniona, gdyż rozporządzenie dość czytelnie określa, iż obowiązek rejestracji pod rygorem kary dotyczy pojazdów zakupionych po 1 stycznia 2020. Jak wynika z obserwacji pracowników biura obsługi Motoraporter.com niemalże w każdej rozmowie zadajecie nam Państwo pytania czy sprawdzane dla Was auta podlegają już nowemu obowiązkowi? Pragniemy zwrócić uwagę na kilka faktów z tym związanych.

Akcyza

Po pierwsze obowiązek rejestracji według nowych przepisów ciąży na pojazdach sprowadzonych do kraju po 1 stycznia. Data rozpoczęcia odliczania okresu 30  rozpoczyna się od daty deklaracji importera, kiedy samochód przekroczył granice kraju. Ale jak wiemy deklaracja ta jest dobrowolna i nie musi być poparta żadnymi dokumentami, wiec dowolność jest spora. Sprawa ta jest kluczowa, ponieważ jeśli sprzedawca nie zarejestruje samochodu i sprzeda Wam go w 28 dniu obecności w kraju na kupującym ciąży obowiązek rejestracji w dwa pozostałe dni. Wiec jak to sprawdzić?. Od nowego roku eksperci Motoraporter.com w ramach przeprowadzanych inspekcji technicznych auta weryfikują także datę opłacenia akcyzy samochodu. Jest to jeden z twardych dowodów, na określenie gdzie w osi czasu znajduje się samochód. Jeśli sprzedawca sprowadził samochód i go nie zarejestrował w 30 dni co wynika z akcyzy, to już nie jest Wasz problem. Kupujący od nowa ma swoje 30 dni na rejestracje. By uszczelnić system od początku stycznia na głównych szlakach tranzytowych importu aut z zachodniej Europy, pojawiły się regularne i zmasowane kontrole służ odnotowujących wjeżdżające do kraju samochody oraz ich przebiegi. Uniemożliwia to zakłamanie przez sprzedających daty przekroczenia granicy i zmusza do dokonania w przeciągu 14 dni opłat celno skarbowych. Dlatego właśnie sprawdzamy i zalecamy Państwu weryfikacje daty opłacenia akcyzy, by uniknąć problemów.

Umowa na Niemca


Po drugie nowy przepis oraz wzmożone kontrole graniczne całkowicie eliminują sprzedaż samochodu na tzw. „umowę na Niemca”. Rozpatrzmy przypadek w którym kontrola legitymuje kierowcę wiozącego samochód na lawecie, weryfikuje dokumenty auta tj. list przewozowy lub dowód rejestracyjny i dowód zakupu. Dane te zostają odnotowane w systemie, po czym całkiem nieświadomi dla oszczędności odkupujecie auto od „handlarza” na umowę z Niemcem i próbujecie go zarejestrować.  Nagle w urzędzie okazuje się, że po pierwsze raczej na pewno przekroczony jest czas rejestracji, a po drugie wasza umowa jest sfałszowana, ponieważ podczas kontroli ktoś inny był nabywcą auta.  Kłopoty gwarantowane.

Auto uszkodzone

Po trzecie  wreszcie podczas brak rejestracji pojazdu w określonym przez ustawodawcę czasie istnieje duże prawdopodobieństwo, iż pojazd został sprowadzony do kraju uszkodzony i sprzedawca po prostu nie był w stanie go naprawić i uzyskać pozytywne badanie techniczne. Tu zresztą niestety istnieje niedoskonałość powstałego prawa, gdyż ustawodawca w ogóle nie przewidział możliwości importu do kraju uszkodzonego auta i nie ma jak na razie na to procedury odwoławczej. Sprawa ta dotyczy głównie pojazdów zabytkowych.

 

Jeśli podczas poszukiwania auta sprawy weryfikacji dokumentacji samochodu wydają Ci się zbyt skomplikowane zleć to ekspertom. Rzeczoznawcy motoraporter.com są do dyspozycji na terenie całego kraju.

 

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+